RING, 18k vitguld, med odlad pärla och briljantslipade diamanter tot 0.07 ct, Heribert Engelbert, Stigbert Stockholm 1980, tot vikt ca 5,4 g
Current bid2,600 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK
BÄRNSTENSSMYCKEN, 6 del, silver, 1900-talets andra hälft
Current bid500 SEK
Est800 SEK
TAKKRONA, venetiansk stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
MARCIANO GUESS, klänning, spets, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerat och daterad 1962
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, industrimodell, Nordal, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
FAT, porslin, Holland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, keramik, "10-B", Bergboms, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
RESEUR, mässing, Estyma, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ SAMT FOTPALL, 1950-/60-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, Gemi, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
MATBORD, "Stockholm", Ikea, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
BERTIL VALLIEN OCH KJELL ENGMAN, 3 st, vaser, glas, Kosta Boda
Current bid200 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJ, Conform, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
SAMLING TÄNDSTICKOR, 1900-talets mitt
Current bid100 SEK
Est300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR OCH RING, silver, bla 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BING & GRÖNDAHL, 40 del, servisporslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
AMPEL OCH LOCKURNA, keramik, Upsala Ekeby samt Bo fajans, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
FIGUR, stengods, Höganäs
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
KIKARE, Derby, 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
DAMARMBANDSUR, 14/18k guld, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 13,4 g
Current bid3,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Haga", Skandia, 1940, tot vikt ca 170 g
Current bid800 SEK
Est1,200 SEK
LISA LARSON, adventsljusstake, porslin, Gustavsberg
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
HATTHYLLA, metall, funkis, 1900-talets mitt
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK
HALLAMPA, 1900-talets första hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
MATTA, Friolento, Line Design, 170 x 240 cm
Current bid250 SEK
Est4,000 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi
Current bid200 SEK
Est2,500 SEK
BRINGARE, glas, sannolikt Bengt Orup, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med rosa stenar, tot vikt ca 5 g
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
DUKAR, 4 st, linnedamast
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 1 par, senbarockstil, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK
CARL MALMSTEN, karmstol, "Vapensmeden", 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
JASPER MORRISON, bordslampa, "Glo-Ball", Flos, Italien, samtida
Current bid300 SEK
Est2,000 SEK
SPEGEL, Italien, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
LOUIS VUITTON, scarf, siden, 2000-tal, med kartong
Current bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
Current bid200 SEK
Est500 SEK
KLAFFBORD, furu, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
CHARLES JOURDAN, 2 st, scarves, siden, sannolikt sent 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
HARRY ALLEN, bordslampa, ”Kila”, Ikea, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
SIDOBORD, "DLM", design Thomas Bentzen, Hay, 2000-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 4 st, odlade pärlor, modern tillverkning
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
RING, 23k guld, svenska stämplar 1960, vikt ca 3,2 g
Current bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
ARDY STRÜWER (1939-2023), färglitografi, signerad och numrerad 117/190
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK
VASER OCH LJUSLYKTOR, 5 del, glas, Reijmyre, mestadels 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK