HERMÈS, scarf, siden, "Poste et Cavalerie", design Joachim Metz
Current bid1,800 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
Current bid3,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Current bid3,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
OMEGA CONSTELLATION, armbandsur, stål, quartz
Current bid3,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
SIMON JONES STUDIO, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
Current bid1,500 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
SIMON JONES STUDIO, bänk, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
Current bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Current bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
BERTIL VALLIEN (född 1938), skulptur, glas, Kosta Boda, signerad Kosta Boda B Vallien 7090336
Current bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
Current bid1,800 SEK
Est2,000 - 4,000 SEK
MEISSEN, 33 del, servisporslin, "Green Indian", Tyskland, 1900-talets andra hälft
Current bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, Gewe 1966, tot vikt ca 960 g
Current bid5,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
BROSCH, förgyllt silver, med skuren snäckskalskamé, svensk stämplar OAE 1920
Current bid700 SEK
Est1,500 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Le Temps des Marionettes", design Annie Faivre, 1996
Current bid1,400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft
Current bid5,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
NISSEN & GEHL, sideboard, "AK 2730", Naver Collection, Danmark, nutida
Current bid15,500 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
ANDERS ZORN (1860-1920), etsning, signerad och daterad 1907
Current bid1,300 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
STEKFAT, porslin, tobacco leaf, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid2,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Current bid900 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, Republik, 1900-tal
Current bid1,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1800-talets första hälft
Current bid400 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, målning på siden, Kina, Qingdynastin, 1700-/1800-tal
Current bid7,200 SEK
Est10,000 - 15,000 SEK
RÖKELSEURNA, glaserat lergods, Kina, 1800-tal eller äldre
Current bid650 SEK
Est2,000 SEK
TERRINER MED FAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid3,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SNUSFLASKOR, 11 st, glas, glas och horn, orientaliska, 1800-/1900-tal
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
GÖSTA ADRIAN-NILSSON (1884-1965), olja på pannå. signerad och daterad 53
Current bid13,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Current bid2,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid7,200 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
HANNA PAULI (1864-1940), tillskriven, olja på pannå, osignerad
Current bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
Current bid28,000 SEK
Est30,000 - 35,000 SEK
Current bid9,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Norrtulls guld, Norrköping, 2000-tal, vikt ca 53,1 g
Current bid30,000 SEK
Est28,000 - 32,000 SEK
RING, 18k guld, Ateljé 15, Norrköping, vikt ca 15,2 g
Current bid8,400 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
LONGINES, armbandsur, 18k guld, Flagship automatic, tot vikt ca 40 g
Current bid8,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
FRITZ KALLENBERG, 33 del, servisglas, "Elvira Madigan", Kosta
Current bid1,200 SEK
Est4,000 SEK
ALF SVENSSON, 1 par, bordslampor, Bergboms, 1950-/60-tal
Current bid1,200 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Current bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
SYLVIA STAVVE, 1 par, bordslampor, tenn, GAB, 1930-tal
Current bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
STRÖSOCKERSKÅLAR MED LOCK, 1 par, silver, stämplade BE, Göteborg 1908, tot vikt ca 1 270 g
Current bid6,600 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Italien, vikt ca 30,4 g
Current bid17,500 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
Current bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK