LAURITZ HAALAND (1855-1938), olja på duk, signerad och daterad 95
Current bid5,400 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Current bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SEPPO KOHO, taklampa, "Victo 4250 pendel", Secto design, samtida
Current bid1,200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets början
Current bid650 SEK
Est2,000 SEK
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), olja på pannå, signerad
Current bid950 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing och trä, swedish modern, 1940-tal
Current bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
UNO VALLMAN (1913-2004), olja på duk, signerad
Current bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
GULDMYNT, minst 21,6k guld, Christian IX, Danmark 1873, vikt ca 9 g
Current bid6,000 SEK
Est6,000 SEK
Current bid2,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
Current bid18,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
SKÅL, keramik, Longwy, Frankrike, sannolikt 1900-talets mitt
Current bid1,100 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
ARTISAN, 5 del, matgrupp, design Regular Company, år 2022
Current bid17,000 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK
Current bid4,200 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
Current bid550 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
FRANCOIS MORELLET (1926-2016), färgserigrafi, signerat och numrerat 71/350
Current bid250 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Current bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
ORIENTMATTA, Bakhtiari, semiantik, ca 140 x 209 cm
Current bid3,200 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Current bid1,500 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Current bid4,600 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
Current bid10,000 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
Current bid1,200 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
Current bid1,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
BORDSLAMPA, silverpläterad mässing, "Woodville", Vaughan, samtida
Current bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt 1800-tal, osignerad
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
Current bid8,200 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
OLOF WALFRID NILSSON (1868-1956), olja på pannå, signerad och daterad 1949
Current bid850 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
ORIENTMATTA, Bakhtiari Khersak, sannolikt 1930-/40-tal, ca 135 x 187 cm
Current bid2,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Current bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948), olja på duk, signerad och daterad 47
Current bid11,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 1 par, "Jetson", DUX
Current bid10,500 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, fantasilänk, vikt ca 6,1 g
Current bid3,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord / sidobord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Current bid700 SEK
Est1,500 SEK
Current bid30,000 SEK
Est60,000 - 80,000 SEK
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", DUX, 1990-tal
Current bid12,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
BADKARSSOFFA, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Current bid2,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
SALONGSBORD, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Current bid1,100 SEK
Est3,000 SEK