FÅTÖLJ, Elias Svedberg, NK Nordiska Kompaniet, 1930-/40-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
COLLIER, korall, silverlås, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR ANDER, skål på fot, Lindshammar, etikettmärkt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol, "Oxford", Fritz Hansen
Aktuellt bud250 SEK
Värdering3 000 SEK
KÄPP, trä, med alnmått, 1900-talets första hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
ULF GRIPENHOLM (född 1943), färglitografi, signerad och daterad 1982
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FONTÄN, gjutjärn, 1900- talets början
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
SKULPTUR, patinerad brons, sannolikt 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 2,9 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
DALAHÄST, större modell, daterad 1983
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 36 g
Aktuellt bud20 000 SEK
Värdering20 000 - 22 000 SEK
FIGURINER, 4 st, i form av fåglar, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Cophenhagen, Danmark
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
SOFFA, "Gilbert", Burhéns, samtida
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering4 000 SEK
FÅTÖLJ, "Gilbert", Burhéns, samtida
Aktuellt bud600 SEK
Värdering2 000 SEK
BROR LINDH (1877-1941), etsning, signerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGPENDYL, jugend, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 delar, teak, Jutlandia, 2000-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 500 SEK
WILHELM DE GEER (1927-1984), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 1 par, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGELLAMPETT, gustaviansk stil, sannolikt 1800-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Terres Precieuses", design Annie Faivre
Aktuellt bud850 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
MÖRTSTUGOR, 4 st, metall
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, 1930-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
MODELLBIL, Citroën Traction, type 11B, Solido, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, silver, GAB, 1919, vikt ca 405 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 6 g
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
RING, 18k guld, med vit sten, tot vikt ca 1,9 g
Aktuellt bud750 SEK
Värdering1 200 SEK
TOMAS HELLSTRÖM, figur, keramik, Nittsjö, signerad
Aktuellt bud600 SEK
Värdering500 SEK
KNUT NORMAN (1896-1977), olja på duk, signerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
BRICKA, plåt, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 1,8 g
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
GLAS, 12 st, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Cophenhagen, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VASER OCH DOSOR, 5 del, cloisonné och lackarbete, orientaliska, sannolikt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 8 st, Vitra, 1999
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 500 SEK
FIGURER, 8 st, sten, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Bing och Gröndal, 1900-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
MODELLBIL, Aston Martin DB 2-4, Resin, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, sk mormorsur, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
RING, sterlingsilver och tigeröga, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Skansen", Gustavsberg, signerad
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
BERLOCKER, 6 st, 18k guld, tot vikt ca 5,5 g
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
MJÖLKKRUKA, rostfri, 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK