HERMÈS, scarf, siden, "Poste et Cavalerie", design Joachim Metz
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
OMEGA CONSTELLATION, armbandsur, stål, quartz
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
SIMON JONES STUDIO, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
SIMON JONES STUDIO, bänk, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
BERTIL VALLIEN (född 1938), skulptur, glas, Kosta Boda, signerad Kosta Boda B Vallien 7090336
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 000 - 4 000 SEK
THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, Mema 1984
Aktuellt bud700 SEK
Värdering2 000 SEK
MEISSEN, 33 del, servisporslin, "Green Indian", Tyskland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud3 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk, 1800-talets första hälft
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, Gewe 1966, tot vikt ca 960 g
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
BROSCH, förgyllt silver, med skuren snäckskalskamé, svensk stämplar OAE 1920
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 500 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Le Temps des Marionettes", design Annie Faivre, 1996
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud5 800 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
NISSEN & GEHL, sideboard, "AK 2730", Naver Collection, Danmark, nutida
Aktuellt bud15 500 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
ANDERS ZORN (1860-1920), etsning, signerad och daterad 1907
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
STEKFAT, porslin, tobacco leaf, Kina, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Aktuellt bud900 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, Republik, 1900-tal
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
TULPANVASER, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1800-talets första hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, målning på siden, Kina, Qingdynastin, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud7 200 SEK
Värdering10 000 - 15 000 SEK
RÖKELSEURNA, glaserat lergods, Kina, 1800-tal eller äldre
Aktuellt bud650 SEK
Värdering2 000 SEK
TERRINER MED FAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SNUSFLASKOR, 11 st, glas, glas och horn, orientaliska, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK
GÖSTA ADRIAN-NILSSON (1884-1965), olja på pannå. signerad och daterad 53
Aktuellt bud13 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, empirestil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud7 200 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
HANNA PAULI (1864-1940), tillskriven, olja på pannå, osignerad
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
Aktuellt bud28 000 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK
Aktuellt bud9 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Norrtulls guld, Norrköping, 2000-tal, vikt ca 53,1 g
Aktuellt bud30 000 SEK
Värdering28 000 - 32 000 SEK
RING, 18k guld, Ateljé 15, Norrköping, vikt ca 15,2 g
Aktuellt bud8 400 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
LONGINES, armbandsur, 18k guld, Flagship automatic, tot vikt ca 40 g
Aktuellt bud8 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
FRITZ KALLENBERG, 33 del, servisglas, "Elvira Madigan", Kosta
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ALF SVENSSON, 1 par, bordslampor, Bergboms, 1950-/60-tal
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering3 000 SEK
SYLVIA STAVVE, 1 par, bordslampor, tenn, GAB, 1930-tal
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
BÄGARE, silver, GAB, Stockholm 1902, vikt ca 353 g
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
STRÖSOCKERSKÅLAR MED LOCK, 1 par, silver, stämplade BE, Göteborg 1908, tot vikt ca 1 270 g
Aktuellt bud6 600 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Italien, vikt ca 30,4 g
Aktuellt bud17 500 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK