Börjar: 3 jun 2022 15:30Avslutas: 12 jun 2022 16:00
Juniauktion
MODELLBILAR, 6 st, rallybilar, bla Sun Star, Revell, Burago, Ricko, 1900-/2000-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
MODELLBILAR, 13 st, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
MODELLBILAR, 6 st, bla Burago, 1900-/2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK
MODELLBILAR, 5 st, bla Burago, Norey,1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
MODELLBILAR, 30 st, "Volvo collection", Editions Atlas
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
MATBORD, rokokostil, Åmells, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
DAMSKRIVBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SALONGSGRAMMONFON, 1900-talets början
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 9 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
VASER, 4 st, silver, tot vikt ca 627 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ASK, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLFAT, 1 par, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
CIGARETTETUIER OCH DOSOR, 4 st, silver, tot vikt ca 313 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
SPEGELLAMPETT, sengustaviansk, 1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMEKNIV, halvhornskniv, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
KONTORSSTOL, 1800-/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
KLOCKCHATELEINE, 18k guld, 1800-tal, tot vikt ca 7,15 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
LORGNETTE, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGE, 3 del, 18k guld, tot vikt ca 6,3 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 2 del, porslin, vas och urna
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, "Elidus 7250", 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SITTPUFF, England, 1900-talets slut
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 del, gustaviansk stil
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
MATBORD, senempire, 1800-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 38 del, "Musselmalet", servisporslin, bla helblond
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, Grythyttan, omkring 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-tal eller äldre
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SPELBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft, mahogny
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering200 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1900-talets första hälft, trä och mässing
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord "Bond", Gärsnäs
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HERRARMBANDSUR, Mulco, stål, 1950-/60-tal
Slutpris29 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, brons, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Josè Sarato
Slutpris750 SEK
Värdering1 800 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅP, 1800-tal, björk, tvådelat
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
SERVIETTER, 12 st, linnedamast, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 7,7 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ALFRED HEDLUND, oljemålning, signerad och daterad 1918
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k vitguld, solitär briljantslipad diamant ca 0,36 ct
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FÅTÖLJ, barockstil, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK