Börjar: 3 jun 2022 15:30Avslutas: 12 jun 2022 16:00
Juniauktion
JASPER MORRISON, golvlampa, "Glo-ball", Flos, Italien
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MARC SADLER, bordslampa, "Twiggy lettura", Foscarini
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
FAT OCH SKÅLAR, 4 del, porslin, 1700-/1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PASTEJFORM, flintgods, 1800-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, kromad metall, röd plast och opakglas, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
SOFFA, Ihreborn, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
VÅG, Lindells, Jönköping, "typ 367", Kungliga mynt-och justeringsverket, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
VAS, porslin, Japan, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, vikt ca 98 g
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
KRUS, lergods, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
HELALLIANSRING, 18k vitguld, med 27 briljantslipade diamanter tot ca 1,26 ct, kvalitet ca G-H/SI
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, omkring år 1900
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Chesterfield, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering3 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
JAN NALIWAJKO, akvarell, signerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
SOFFA, Chesterfield, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 18k vitguld, carmosémodell, med smaragd 8,78 ct och briljantslipade diamanter tot ca 0,68 ct
Slutpris11 000 SEK
Värdering14 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, marmor, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, herr, Zodiac Hermetic, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORD, rokokostil, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, sk tennisarmband, med smaragder tot ca 1,55 ct
Slutpris13 000 SEK
Värdering16 000 SEK
SÄNGGAVEL, gustaviansk stil, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
EJE ÖBERG, emalj på plåt, signerad och daterad 1969
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
SPEGEL, ek, Fröseke, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 50 del, "Romanze", Björn Wiinblad, Rosenthal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
KAREL APPEL, färglitografi, signerad och numrerad 62/90
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
TE-/KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, "Blå Hyacint", Arthur Percy, Gefle.
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 SEK
TINE MOURITSEN, Le Klint, Danmark, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, oskariansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 4/3", Louis Poulsen
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Arper, "Catifa", 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
JORDGLOB, 1900-talets mitt, Columbus Jordglob Stockholm
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HÖRNSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SÄNGLAMPOR, 1 par, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, art déco, 1930-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 3 del, aluminium, 1900-/2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, förnicklad mässing, Nyköpings Bruk, nr 24, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, Wickman & Nybergs Möbelverkstad 1932
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BESTICK OCH FINGERBORGAR, silver, olika modeller, tot vikt ca 225 g
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
GUNGSTOL, björk, 1940-tal, flätad sadelgjord
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, ett par, 1800/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SKÅP, 1940-tal, fanerat med mahogny
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt, förgylld och bronserad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK