Börjar: 18 nov 2022 14:15Avslutas: 4 dec 2022 18:00

Jubileumsauktion

Jubileumsauktion
BORDSPENDYL, förgylld brons, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England 1800-tal, oljemålning, otydligt signerad
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
KONSOLBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, formgiven 1936
Slutpris13 500 SEK
Värdering18 000 SEK
HANS AGNE JACOBSSON, bordslampa, 1960-tal
Slutpris7 600 SEK
Värdering7 000 SEK
TOM DIXON, skål, mässing, "Bash"
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
DALMÅLNING, 1800-tal, målning på papper
Slutpris9 000 SEK
Värdering12 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 38, 1900-talets mitt
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
STEKFAT, 3 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 500 SEK
OLLE ALBERIUS, vas, glas, Orrefors Gallery 1988
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
ERIK WÖRTZ, skrivbord, "Exklusiv", IKEA, 1960-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris6 600 SEK
Värdering6 000 SEK
MATTALLRIKAR, 14 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/571
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
KAI KRISTIANSEN, hyllsystem, 1960-tal, FM, Danmark
Slutpris10 000 SEK
Värdering8 000 SEK
SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/628
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 12 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/566
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
SERVISDELAR, 6 del, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
BIRGER HJELM (1901-1979), olja på duk, signerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ASSIETTER, 4 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/574
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL FREDRIK LINGE (1828-1893), olja på duk, signerad och daterad 1856
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 SEK
ANNE NILSSON, 4 st, champagnestrutar, "Clown", Kosta Boda
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
JETTE JÖRGENSEN, skål, glas, signerad och daterad -89
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
PRAKTURNA, porslin, Frankrike, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, tot vikt ca 1018 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK
PRAKTURNA PÅ SOCKEL, gjutjärn
PRAKTURNA PÅ SOCKEL, gjutjärn
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 500 SEK
Slutpris29 000 SEK
Värdering20 000 SEK
PRYDNADSKANNOR, 1 par, brons, sannolikt sent 1800-tal, större modell
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
AGA-FYR, 1900-talets första hälft, AGA Stockholm
Slutpris6 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
TERRIN MED LOCK OCH FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
JETTE JÖRGENSEN, vas, glas, signerad och daterad -90
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVVAS, större modell, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering3 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, bokhylla, "Eames Storage Unit", för Vitra
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 SEK
ALVAR AALTO, matbord, modell 83, Artek, Finland
Slutpris7 200 SEK
Värdering8 000 SEK
STIG LINDBERG, 6 st tallrikar, flintgods, "Löja", Gustavsberg, 1950-/60-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
MATBORD, senempire, 1800-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, 1 par örhängen, 18k guld, "Hippu Nugget", Lapponia, Finland, vikt ca 3,9 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Skultuna, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK