Börjar: 18 nov 2022 14:15Avslutas: 4 dec 2022 18:00

Jubileumsauktion

Jubileumsauktion
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Lund 1964
Slutpris6 800 SEK
Värdering6 000 SEK
MARCELLO FANTONI, 5 del, keramik, Italien, 1900-talets mitt
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, "Cestita", Santa & Cole
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par snarlika, Asea, modell EA1288, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld,  Tissot Saphir, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 12,5 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par,  mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 SEK
MOTORCYKEL, Husqvarna, modell 29, år 1952
Slutpris14 500 SEK
Värdering15 000 SEK
Slutpris7 600 SEK
Värdering8 000 SEK
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 78 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
MIKAEL DAHL (1659-1743), tillskriven, olja på duk, osignerad
Slutpris8 400 SEK
Värdering10 000 SEK
OLLE HERMANSSON, eldhund, gjutjärn, Husqvarna, 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, rölakan, "Grön äng"
Slutpris54 000 SEK
Värdering65 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, troligen 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 SEK
ANDERS PEHRSSON, bordslampa, mässing, "Bumling", Ateljé Lyktan
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Omega, tot vikt ca 28 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
STATIONSUR, FW Tornberg, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
 ILHAN KOMAN (Turkiet 1921-1986), skulptur, brons, monogramsignerad IK och daterad 80
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
STIG LINDBERG, väggplakett, lergods, "Karneval"
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
TAKAMPEL, brons, empire. 1800-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
ANNA LISA THOMSON, "Paprika", golvvas, keramik, Upsala Ekeby
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSPENDYL, senempire, 1800-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMRING, 18k guld, Fruergaard, vikt ca 26,6 g
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1800-tal
SKÅL, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 000 SEK
SALUTKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk
Slutpris800 SEK
Värdering3 000 SEK
KAMIN, gjutjärn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo Copper", för Petit Furniture
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
SOFFBORD, art décostil, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris5 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
OLLE NORDBERG (1905-1986), olja på duk, signerad och daterad 62
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, brons, empirestil, Frankrike, 1800-talets andra hälft
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
TALLRIK, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
FREDERICK KANN (USA 1884-1965), akvarell, signerad
Slutpris5 400 SEK
Värdering4 000 SEK
KASSAAPPARAT, National, omkring år 1900
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
SKRIVBORD, 1800-tal
SKRIVBORD, 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 SEK
EDVARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK