Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00
Marsauktion
Marsauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt, bambu och rotting, skiva av råglas
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING LEKSAKER, 1900-talets mitt, tennsoldater, borg och fartyg av Gösta Hjortsberg
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SMYCKESKRIN, 2 st, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, sannolikt 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, ett par, art déco, 1930-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1930-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
FERRUCCIO LAVIANI, taklampa, "Gé pendel", Kartell
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
GIRARD PERREAUX, armbandsur, stål, 1960-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
MÄRKDUK, broderad, daterad 1857
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2259
Slutpris13 500 SEK
Värdering12 000 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skiva av kalksten
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, modell B 124, Markaryd
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, soffbord, Nordic Care, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RING, 14k guld, vikt ca 3,2 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 SEK
CARL BRANDT, pastell, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LYKTA, plåt, 1800-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 1 par, senbarock, 1700-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SILVERFÖREMÅL, 6 del, tot vikt ca 150 g
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 SEK
SAMLING MINAITYRORDNAR, PINS, MEDALJER
Slutpris2 200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 5 par, 18k guld, tot vikt ca 8,7 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
MICHAEL CHRISTIANSEN, pall "Rough 1", underrede av borstat stål, sits av svart skinn
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SÄNGBORD / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SEXTANT, mässing, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot ca 5,2 g
Slutpris1 850 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SYBORD, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
VAS, silver, Danmark, jugend, tidigt 1900-tal, vikt ca 225 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
JOEL KARLSSON, soffbord, "Buff", Karl Andersson & Söner
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅL, silver, GAB Stockholm 1927, vikt ca 316 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS OCH SKÅLAR, silver, tot vikt ca 437 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KESHAN, orientmatta, ca 291x197 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
LORNJETT OCH TEATERKIKARE, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KOFFERT, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering500 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord "Around Coffee Table", för Muuto
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
SPETSDOSA, silver, 1700-/1800-tal, svenska stämplar, vikt ca 37 g
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Sahara", Lammhults, 2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
OLE WANSCHER, "OW149 Colonial Chair", Carl Hansen & Søn, samtida
Slutpris18 000 SEK
Värdering15 000 SEK
HÄNGE MED KEDJA, silver, Sigurd Persson Stockholm 1963
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK