Börjar: 5 jan 2022 13:41Avslutas: 24 jan 2022 17:00
Januariauktion
Januariauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
FÖRVARINGSMÖBEL, i form av kista, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, väggrelief, Gustavsberg, stengods
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", Mathsson International
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
TABURETT, Louis XVI-stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 678, för Firma Svenskt Tenn, 1900-talets senare del
Slutpris13 500 SEK
Värdering10 000 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 98 g
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, ca 153x280 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 SEK
PALL/SIDOBORD, svartlackerad metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, krogscen, olja på pannå
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, 2 st figurer, "Eva" samt "Adam", Gustavsberg, stengods
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
SERVISDELAR, 17 st, "Grön Anna", Rörstrand, flintgods
Slutpris1 300 SEK
Värdering300 SEK
BANKETT, 1800-talets mitt, björk
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOL, Thonetstil, tidigt 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
GERHARD NORDSTRÖM, "Hus i Pompeji", färglitografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
RESERVOARPENNOR, 3 st, Cross/Ballograf, med originaletuier
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
GRETA MAGNUSSON-GROSSMAN, "Gräshoppa", golvlampa, för Gubi, Italien
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HÄNGE, med broschnål, 14k guld, skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 16 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 800 SEK
STOLAR, 4 st, 1950-/60-tal, teak, Fartstrup, Danmark
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
LISA LARSON, figur, "Johanna", Gustavsberg, stengods
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
SYBORD, Karl Johanstil, 1900-tal, med rotfanér
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris650 SEK
Värdering200 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, stadsvy över Amsterdam, oljemålning
Slutpris550 SEK
Värdering200 SEK
TABURETT, 1800-talets första hälft, fanerad med mahogny
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, fat, Gustavsberg, fajans
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1950-/60-tal, teak
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 SEK
JORDGLOB, sent 1800-/tidigt 1900-tal, Schul-Globus Leipzig
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
BARNSTOL/FRISÖRSTOL, 1900-talets första hälft, snurrbar
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARTUNNA, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 6 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDOBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, 1960-tal, vitlackerad, beslag av mässing
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HÖRNSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LINNESERVETTER, 40 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 000 SEK
LINNESERVETTER, 26 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 SEK
SEKRETÄR, 1900-talets första hälft, bonad björk
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MATGRUPP, 5 del, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
NISSEN & GEHL, sideboard "AK 2730", Naver Collection, Danmark
Slutpris22 000 SEK
Värdering15 000 SEK
KLARINETT, Buffet Crampon, Paris
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 800 SEK
JONAS BOHLIN, stol, "Vilda 3", Gemla
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
KAMEROR, 3 st, Hasselblads Svenska Express samt Zeiss Ikon Nettar
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SERVERINGSVAGN, 1930-tal, björk, kromade detaljer
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SKRIVSTOL, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
BESTICK, 7 delar, sterlingsilver, tot vikt ca 424 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK