Börjar: 5 jan 2022 13:41Avslutas: 24 jan 2022 17:00

Januariauktion

Januariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Januariauktion
HALSKEDJA, 18k guld, Uno A Erre, vikt ca 7,3 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, berlocker bla med naturlig sötvattenpärla, vikt ca 21,4 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 500 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, total vikt ca 794 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
HÅKAN BERG, komposition, litografi
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
DUKAR OCH SERVETTER, 9 del, linnedamast
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
DOSA, art déco, tenn
DOSA, art déco, tenn
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
HERRARMBANDSUR, Triwa, "Klinga"
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
EMALJSKYLT, Singer symaskiner, 1900-talets första hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 500 SEK
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampor, 1 par, "Fly", Kartell, Italien
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
 LAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, omkring 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
LM ERICSSON, bordstelefon, modell BC 2000, från år 1911
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 800 SEK
VASER, 1 par, silver, England
VASER, 1 par, silver, England
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt
SPEGEL, 1900-talets mitt
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, GD Co, Malmö 1951, vikt ca 15,15 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
STEKFAT, 1 par, Kina, Qianlong (1736-1795), porslin
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 SEK
HERRARMBANDSUR, Gant, stål
HERRARMBANDSUR, Gant, stål
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HERRARMBANDSUR, Tissot, Antimagnetique, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
OMEGA CONSTELLATION, Day Date, 18k guld, herrarmbandsur, tot vikt ca 106,7 g
Slutpris32 000 SEK
Värdering40 000 SEK
COLLIER, 18k vitguld, med safirer, rubiner och briljantslipade diamanter
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 SEK
BESTICKLÅDA, allmoge, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLFAT, Kina, 1800-tal
SKÅLFAT, Kina, 1800-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
STIG LINDBERG, vas, "Domino", Gustavsberg, stengods
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
SKÅLFAT, Japan, 1800-tal
SKÅLFAT, Japan, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
HERRARMBANDSUR, Tissot, chronograph, stål
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
JOHAN KROUTHÉN, parklandskap, olja på duk
Slutpris36 000 SEK
Värdering40 000 SEK
ANDREAS WARGENBRANT, "The winner takes it all", skulptur, brons
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 SEK
LJUSKRONA, större modell, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 24,9 g
Slutpris8 100 SEK
Värdering8 000 SEK
LUCA NICHETTO OCH GIANPETRI GAI, taklampa, "O Space", Foscarini, Italien
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal, fanerat med lövträ
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
FIGURIN, Gustafsberg, 1900-talets början, parian
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
MUGG, silver, vikt ca 139 g
MUGG, silver, vikt ca 139 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar 1954
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
MINIATYRER, 2 st, bla 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början
Slutpris9 500 SEK
Värdering8 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, Stockholm 1964
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL, England, 1900-tal, klädsel av grönt skinn
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
G-SCOOTER, 2000-tal, bensinmotor
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets början, musicerande amoriner, olja på duk
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, silver, England
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
SÅSSKÅL, silver, Danmark, vikt ca 453 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK