Börjar: 18 nov 2022 14:15Avslutas: 4 dec 2022 18:00

Jubileumsauktion

Jubileumsauktion
TORBJÖRN AFDAL, bänk, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrands, Norge, 1900-talets andra hälft
Slutpris7 600 SEK
Värdering8 000 SEK
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", 1900-talets andra hälft
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, sannolikt 1900-talets första hälft, enligt uppgift Stafsjö Bruk
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
SOFFBORD, art décostil, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris5 200 SEK
Värdering3 000 SEK
SKRIVBORD, 1800-tal
SKRIVBORD, 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 SEK
KONSOLBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, formgiven 1936
Slutpris13 500 SEK
Värdering18 000 SEK
ERIK WÖRTZ, skrivbord, "Exklusiv", IKEA, 1960-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
KAI KRISTIANSEN, hyllsystem, 1960-tal, FM, Danmark
Slutpris10 000 SEK
Värdering8 000 SEK
PRAKTURNA PÅ SOCKEL, gjutjärn
PRAKTURNA PÅ SOCKEL, gjutjärn
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris29 000 SEK
Värdering20 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, bokhylla, "Eames Storage Unit", för Vitra
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 SEK
ALVAR AALTO, matbord, modell 83, Artek, Finland
Slutpris7 200 SEK
Värdering8 000 SEK
MATBORD, senempire, 1800-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK