43334 HANNA PAULI (1864-1940), tillskriven, olja på pannå, osignerad
Kvinnostudie, ca 34 x 26,5 cm
Nuvarande säljares berättelse om proveniens:
"Min mosters man Runo Eriksson gjorde en elmontering i en våning på Östermalm (som renoverades) i slutet av 1960-talet. Ägaren till våningen hade oljor och akvareller av Hanna Pauli i en garderob/klädkannare som han köpt (kvarlåtenskap). En del var ej avslutade. Runo frågade om han kunde få köpa några stycken. Ägaren sa: -Välj ut dem sex som du tycker bäst om. När han (Runo) gjort sitt val sa ägaren: -Det var ett bra val, du får dom."
- Konditionsrapport:Något mindre märke
Värdering | 3 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Fraktavgift (från) | 250 SEK |