Börjar: 7 jun 2024 14:55Avslutas: 26 jun 2024 17:00

Selected items / 26 juni 2024

ULF TROTZIG (1925-2013), olja på duk, signerad
Slutpris8 200 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, stol, "Nub", Andreu World, samtida
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
KAMERA, Leica, M2, "1108 085", med tillhörade objektiv 39 mm, 1900-talets andra hälft
Slutpris15 000 SEK
Värdering10 000 SEK
TAKKRONA, venetiansk stil, möjligen Elme glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
ERIK CHAMBERT, 4 st stolar, "Poem", 1950-tal
Slutpris42 000 SEK
Värdering30 000 - 40 000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, golvlampa, "Giraffen", Luxus 1950-/60-tal
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 SEK
JAN DAVIDSSON (född 1963), olja på duk, signerad och daterad 2002
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
JENS QUISTGAARD, brickbord, Danmark, 1960-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-talets första hälft
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
 BOKSKÅP, 1800-tal
BOKSKÅP, 1800-tal
Slutpris12 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
BENGT ORUP, 6 st, highballglas, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
BENGT ORUP, 12 st, cocktailglas och likörglas, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, metall, funkis, 1930-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, stolar, 1 par, "Nub", Andreu World, samtida
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVLAMPA, ek, "Pull", Whatswhat, för Muuto, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, sterlingsilver, "Moonbridge", Lapponia, Finland 1972
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
SKRIVBORD, rokokostil, 1800-/1900-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
JAN DAVIDSSON (född 1963), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÄNK, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO, kopia efter, olja på duk, sannolikt 1800-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
LE KLINT, bordslampa, "Mutatio", formgiven av Christian Troels
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Gärsnäs, 1900-talets andra hälft
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
ARNOLD LINDBLOM (född 1930), olja på duk, signerad
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK