35373 ERIK CHAMBERT, 4 st stolar, "Poem", 1950-tal

35373a_8dc8ababff5d483_med.jpeg
  • 35373a_8dc8ababff5d483_sm.jpeg
  • 35373b_8dc8abac0aba1c2_sm.jpeg
  • 35373c_8dc8abac15174b6_sm.jpeg
  • 35373d_8dc8abac1e055ee_sm.jpeg
  • 35373e_8dc8abac250a7d0_sm.jpeg
  • 35373b_8dc8563d06af796_sm.jpeg
  • 35373c_8dc8563d0e59797_sm.jpeg
  • 35373d_8dc8563d168cb99_sm.jpeg
  • 35373e_8dc8563d1ece9af_sm.jpeg
  • 35373f_8dc8563d28dab0c_sm.jpeg
  • 35373g_8dc8563d327da8c_sm.jpeg
  • 35373h_8dc8563d3cb472d_sm.jpeg
  • 35373i_8dc8563d45b45f3_sm.jpeg
  • 35373j_8dc8563d4c97e7c_sm.jpeg
  • 35373k_8dc8563d52c0312_sm.jpeg
  • 35373l_8dc8563d592ee79_sm.jpeg
  • 35373q_8dc8af8367c4f3b_sm.jpeg

Modellen formgiven 1953, vitlackerat trä, sits av rotting, sitthöjd ca 44 cm

Proveniens - En ägare

  • Konditionsrapport:Smärre åldersrelaterat slitage, några mindre rottingskador, smärre märken och färgbortfall, några senare rottingremsor, ett ben med mindre spricka upptill (ej genomgående)
  • Proveniens:En ägare

Värdering30 000 - 40 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
Fraktavgift (från)900 SEK

Erik Chambert (1902-1988)
Sverige

I kategori Art