BRICKBORD, 1940/50-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR PÅ SOCKLAR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SKEPPSLJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-/2000-tal
Final bid650 SEK
Est200 SEK
SKÅL, kolmårdsmarmor, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est200 SEK
BRASSKYDD, mässing, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HOBSON, rock, herr, kamelfärgad ull, strlk ca L/XL
Final bid550 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKE/KANDELABER, silver, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
PIERRE FORSELLL, 8 st, supkoppar, mässing, Skultuna
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BO-ÅKE ADAMSSON, schackpjäs, mässing, Skultuna Bruk, signerad
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
STANLEY STOLTZ (född 1955), etsning, signerad och numrerad 28/200
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SKRIVBORD, Louis XV-stil, Frankrike, sannolikt 1900-talets början
Final bid9,800 SEK
Est12,000 SEK
JAN JOHANSSON, 1 par ljusstakar, kristall, Orrefors, signerade
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SCARVES, ca 15 st, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ETAGEBORD, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 4 st, 1950-/60-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
KUDDAR, 2 st, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, porslin, fransk stil, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est200 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, old, a 238 x 170 cm
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
JACKA, Pelle P, dam, strlk M
Final bid450 SEK
Est400 SEK
JOSEF EKBERG, skål, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SOFFBORD, modern formgivning
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, stengods, Bitossi, Italien, 1970-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
BROSCHER, 2 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3,7 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 7 st, mässing och malm, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SKÅL OCH SNAPSGLAS, 5 del, glas, Reijmye, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KONSANTIN GRCIC, arbetsstol, "Allstar", Vitra
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
ELIS BERGH, 1 par ljusstakar, "Kent", kristall, Kosta
Final bid550 SEK
Est800 SEK
HÄNGSKÅP, 1700-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
IRISH COFFEEGLAS, 8 st, med skedar, glas och mässing, modellen formgiven av Lindau & Lindekrantz, Orrefors
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, rokokostil, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ARBETSSTOL, England, 1900-talets andra hälft
Final bid4,800 SEK
Est1,200 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Copenhagen, LP, 1881, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est300 SEK
TABURETT, Karl Johan, 1800-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
DUK OCH SERVIETTER, 13 st, linnedamast, "Draken" av Signe Sohlman, Almedahls, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BOUILOTTELAMPA, mässing, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 49 g
Final bid18,500 SEK
Est20,000 SEK
DUKAR, 3 st, damast, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BIJOUTERIER, collier, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BRINGARE OCH SKÅLAR, 3 del, glas "Linnea", formgiven av Eva Englund, Orrefors
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KANDELABER, trä, "Bergmansstaken", Sandbergs
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est300 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, 8 kaffekoppar med fat, "Sotka", Arabia, Finland
Final bid650 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BUSNEL, tröja, mössor och fingervantar
Final bid800 SEK
Est500 SEK