- EtnograficaClear filters
TORE SUNNA (1942-2006), 2 st, scarfhållare, horn, samearbeten, monogramsignerade
Starting bid200 SEK
Est700 SEK
SAMEDRÄKT, herr, kolt, Kautokeino, 1970-tal
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
SAMEDOCKA, Rovaniemi, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
SAMEVÄSKA, brunt skinn, dekor av silvertråd
Current bid300 SEK
Est400 SEK
SCARFHÅLLARE, horn, samearbete, monogramsignerad ELS
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SAMEVÄSKA, svart skinn, dekor av silvertråd
Current bid350 SEK
Est600 SEK
TORE SUNNA (1942-2006), halssmycke, sk trolltrumma, horn och trä, monogramsignerad, samt detalj till klackring
Current bid600 SEK
Est800 SEK
DRÄKTBROSCH, sterlingsilver, till samedräkt, Kautokeino, Juhls
Current bid650 SEK
Est800 SEK
TORE SUNNA (1942-2006), kåsa, samearbete, Kiruna, signerad
Current bid1,700 SEK
Est2,500 SEK