- BelysningClear filters
BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid600 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, orientalisk, porslin, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
JENS FAGER, taklampa, "Grain", Muuto, samtida
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, keramik, Ateljé Lyktan, sannolikt sent 1900-tal
Current bid250 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, Tiffanystil, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK
HALLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, mässing, Möller Armatur Eskilstuna, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-talets mitt, större modell
Current bid1,100 SEK
Est4,000 SEK
ANDERS PEHRSSON, taklampa "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Current bid400 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPA, opakglas, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st snarlika, tenn, bla 1933
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
INGA SEMPÉ, taklampa "Sempe W103 S1", för Wästberg, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, barockstil, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, empirestil, 1800-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, golvlampa, "Birdie", Foscarini, Italien, samtida
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
ADVENTSLJUSSTAKAR, 1 par, vitlackerad metall, 2000-tal
Current bid550 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
JOSEF FRANK, lampskärm, linne, "Vegetable tree", Firma Svenskt Tenn
Current bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
Current bid200 SEK
Est500 SEK
BENGT EDENFALK, ljusstakar, 3 st, glas, Kosta
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
INGA SEMPÉ, bordslampa, för Wästberg, "W103B"
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK
JULDEKORATIONER, 13 st, ljushållare, George Jensen, guldpläterade
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-talets slut
Starting bid200 SEK
Est400 SEK