- BelysningClear filters
Current bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
GOLVLAMPOR 1 par, mässing, "2000 Swing", Lupia Licht, 1900-/2000-tal
Current bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLYKTA, metall och glas, 1900-/2000-tal
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, tenn, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Current bid600 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets början
Current bid800 SEK
Est2,500 SEK
TAKLAMPA, lackerad metall, "Caché Pendel", formgiven av Aurèlien Barbry, Le Klint, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
FÖNSTERLAMPA, mässing och plast, Aneta, modell B576, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
TAKAMPEL, glas, 1900-talets början
Current bid300 SEK
Est800 SEK
TIMO SARPANEVA, 1 par ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Current bid250 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, 1930-tal
Current bid350 SEK
Est600 SEK
Current bid300 SEK
Est800 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, 1900-talets början
Current bid250 SEK
Est800 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", för Rubn
Current bid400 SEK
Est600 SEK
JENS FAGER, taklampor, 1 par, "Grain", Muuto, samtida
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft
Current bid5,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, Republik, 1900-tal
Current bid1,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid7,200 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
ALF SVENSSON, 1 par, bordslampor, Bergboms, 1950-/60-tal
Current bid1,200 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
SYLVIA STAVVE, 1 par, bordslampor, tenn, GAB, 1930-tal
Current bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Current bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SEPPO KOHO, taklampa, "Victo 4250 pendel", Secto design, samtida
Current bid1,200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets början
Current bid650 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing och trä, swedish modern, 1940-tal
Current bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Current bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
BORDSLAMPA, silverpläterad mässing, "Woodville", Vaughan, samtida
Current bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
Current bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Current bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
PIERRE FORSELL, ljusstake, mässing, "Variabel", Skultuna
Current bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, taklampa, "Viscontea", Flos, samtida
Current bid7,400 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Current bid400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Current bid10,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
TAKKRONA, bronserad mässing, Frankrike, 1800-tal
Current bid1,100 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, empire, 1800-talets början
Current bid2,000 SEK
Est3,500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn
Current bid4,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, sk Saturnuslampa, 1930-tal
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
Current bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Current bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK