1
10h 13m
Current bid550 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
10h 15m
FRANCOIS MORELLET (1926-2016), färgserigrafi, signerat och numrerat 71/350
Current bid250 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
10h 17m
Current bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
10h 19m
ORIENTMATTA, Bakhtiari, semiantik, ca 140 x 209 cm
Current bid3,200 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
10h 21m
Current bid1,500 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
10h 23m
Current bid4,800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
10h 25m
Current bid13,000 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
10h 27m
Current bid1,300 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
10h 29m
STOLAR, 4 st, sengustavianska, tidigt 1800-tal
Current bid1,500 SEK
Est4,000 SEK
10h 31m
Current bid1,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
10h 33m
BORDSLAMPA, silverpläterad mässing, "Woodville", Vaughan, samtida
Current bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
10h 35m
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt 1800-tal, osignerad
Current bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
10h 37m
Current bid8,200 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
10h 39m
GALJONSFIGUR, trä, 1800-/1900-tal
Current bid2,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
10h 41m
SOFFA, sengustaviansk, omkring år 1800
Current bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
10h 43m
OLOF WALFRID NILSSON (1868-1956), olja på pannå, signerad och daterad 1949
Current bid1,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
10h 45m
ORIENTMATTA, Bakhtiari Khersak, sannolikt 1930-/40-tal, ca 135 x 187 cm
Current bid2,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
10h 47m
Current bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
10h 49m
Current bid11,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
10h 51m
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 1 par, "Jetson", DUX
Current bid10,500 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
10h 53m
FIGUR, lergods, Kina, Ming
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK
10h 55m
FIGUR, lergods, Kina, Ming
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK
10h 57m
ARMBAND, 18k guld, fantasilänk, vikt ca 6,1 g
Current bid3,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
10h 59m
HANS JOHANSSON, soffbord / sidobord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Current bid850 SEK
Est1,500 SEK
11h 01m
Current bid62,000 SEK
Est60,000 - 80,000 SEK
11h 03m
SIXTEN FAGER (1920-2010), olja på duk, signerad
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
11h 05m
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", DUX, 1990-tal
Current bid14,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
11h 07m
SKÅL, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Current bid650 SEK
Est3,000 SEK
11h 09m
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad
Current bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
11h 11m
BADKARSSOFFA, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
11h 13m
FÅTÖLJER, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Current bid2,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
11h 15m
SALONGSBORD, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Current bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
11h 17m
STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", studio Gustavsberg, signerad
Current bid4,200 SEK
Est2,500 SEK
11h 19m
JOSEF FRANK, 1 par gardinlängder, "Vegetable tree", linne, Firma Svenskt Tenn,
Current bid5,400 SEK
Est3,000 SEK
11h 21m
PATRICIA URQUIOLA, 1 par stolar, "Nub", Andreu World, samtida
Current bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
11h 23m
JOSEF FRANK, gardin, "Marble", sammet och linne, Firma Svenskt Tenn, ca 230 x 200 cm
Current bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
11h 25m
Current bid1,900 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
11h 27m
Current bid5,000 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
11h 29m
VAS, silver, Stockholm 1954, vikt ca 365 g
Current bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
11h 31m
BOCKBORD, allmoge, 1700-/1800-tal
Current bid4,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
11h 33m
TOBAKSBURK, snidat trä, 1800-tal
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK
11h 35m
Current bid60,000 SEK
Est45,000 - 55,000 SEK
11h 37m
ALFRED THÖRNE (1850-1916), olja på duk, signerad och daterad 1884
Current bid4,600 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
11h 39m
ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, "Musselmalet", bla modell 1035 samt 1037
Current bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
11h 41m
ROYAL COPENHAGEN, 12 assietter, porslin, "Musselmalet", modell 1087
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
11h 43m
ROYAL COPENHAGEN, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna porslin, "Musselmalet", modell 1030, 1031 samt 1112
Current bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
11h 45m
ROYAL COPENHAGEN, skål, porslin, "Musselmalet", helblond, modell 1061
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
11h 47m
ROYAL COPENHAGEN, fat på fot, porslin, "Musselmalet", modell 1020
Current bid1,400 SEK
Est2,000 SEK