1
9h 14m
KRUS, 3 st, stengods, Raus, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK
1d 8h
ESSE POGGATS D.Y (1937-2006), ask med lock, signerad
Current bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
1d 8h
SAMEKNIV, halvhorn, monogramsignerad PAL
Current bid350 SEK
Est1,500 SEK
1d 8h
ESSE POGGATS D.Y (1937-2006), kåsa, signerad
Current bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
1d 8h
Current bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
1d 8h
Current bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
2d 8h
Current bid5,000 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
2d 8h
BOCKBORD, allmoge, 1700-/1800-tal
Current bid4,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
2d 8h
TOBAKSBURK, snidat trä, 1800-tal
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK
2d 9h
Current bid60,000 SEK
Est45,000 - 55,000 SEK
3d 10h
SKEPPSKLOCKA, malm, större modell, 1800-tal
Current bid550 SEK
Est2,000 SEK
4d 9h
KLAFFBORD, furu, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
5d 8h
VÄGGHÖRNSKÅP, med vitrin, allmoge, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
5d 9h
SLAGBORD, allmoge, furu, 1800-tal
Current bid850 SEK
Est2,500 SEK
5d 9h
BORD, Hälsingland, 1800-/1900-tal
Current bid450 SEK
Est800 SEK
6d 8h
SKULPTURER, 5 st, trä, 1900-talets första hälft, varav 2 signerade Dal-Edvin
Current bid200 SEK
Est500 SEK
6d 8h
HALSSMYCKE, sameslöjd, masurbjörk och horn, 1900-/2000-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
6d 8h
VÄLLINGKLOCKA, mässing, större modell, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
7d 7h
ÖLGÅS, trä, 1900-tal
ÖLGÅS, trä, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
7d 8h
 KOPPARHINK, 1800-tal
KOPPARHINK, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
7d 8h
KOPPARBALJA, med smidesstativ, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
9d 8h
SAMEKNIV, halvhorn, monogramsignerad AS, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK
10d 7h
SAMEDOCKA, Rovaniemi, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
10d 8h
KISTA PÅ BENSTÄLLNING, allmoge, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
10d 8h
ACCESSOARER OCH SKED, tenn, horn och läder, sameslöjd, 1900-/2000-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
10d 8h
SAMEVÄSKA, svart skinn, dekor av silvertråd
Current bid200 SEK
Est600 SEK
10d 8h
SAMEARBETE, trä, ben och skinn, kajak, sannolikt sent 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
10d 9h
HÖRNSKÅP, allmoge, sannolikt Jämtland, 1700-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
11d 8h
VÄLLINGKLOCKOR, 3 st, malm, bla "Fröjdefull jul", Mora, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
12d 7h
FAT, tenn, sannolikt 1800-tal
FAT, tenn, sannolikt 1800-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK