- SculptureClear filters
SAMEVÄSKA, brunt skinn, dekor av silvertråd
Current bid300 SEK
Est400 SEK
SAMEVÄSKA, svart skinn, dekor av silvertråd
Current bid350 SEK
Est600 SEK
SKULPTUR, patinerad brons, sannolikt 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
DALAHÄST, större modell, daterad 1983
Current bid450 SEK
Est600 SEK
TORE SUNNA (1942-2006), kåsa, samearbete, Kiruna, signerad
Current bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
BERTIL VALLIEN (född 1938), skulptur, glas, Kosta Boda, signerad Kosta Boda B Vallien 7090336
Current bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
GÖRAN WÄRFF, skulptur/ljuslykta, största modellen, glas, "Polar Hurricane", Kosta, unik, signerad
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
Current bid60,000 SEK
Est45,000 - 55,000 SEK
DAN LEONETTE (född 1941), lockurna, stengods, sannolikt 2000-tal
Current bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, "The sky is the limit", Kosta Boda, signerad
Current bid2,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
ULF TIKKANEN (Finland, 1920-1969), skulptur, brons, monogramsignerad
Current bid1,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, snidat trä, horn i metall, signerad V Nieminen, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
GÖRAN ANDERSSON, skulptur, keramik, Upsala Ekeby
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SKULPTURER, 2 st, brons, "Peter den store" samt Monument den Sovjetiske soldaten", Ryssland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK
SKULPTURER, 5 st, trä, 1900-talets första hälft, varav 2 signerade Dal-Edvin
Current bid200 SEK
Est500 SEK