- CeramicsClear filters
KRUS, stengods, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
FAT, porslin, Holland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BING & GRÖNDAHL, 40 del, servisporslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
AMPEL OCH LOCKURNA, keramik, Upsala Ekeby samt Bo fajans, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
FIGUR, stengods, Höganäs
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, adventsljusstake, porslin, Gustavsberg
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
HANS WELLING, skål, keramik, "Ceralux blau", Ceramano, W. Germany, sannolikt 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK
WILHELM WAGENFELD, badrumslampa, porslin och glas, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
FIGURER, 2 st, stengods, Curt M Addin, Glumslöv, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
GÖRAN ANDERSSON, skulptur, keramik, Upsala Ekeby
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur/sparbössa, stengods, Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid250 SEK
Est1,500 SEK
FIGURIN, parian, Gustafsberg, 1900-talets första hälft
Current bid150 SEK
Est300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
TVÄTTSERVIS, med stativ, Italien, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
KRUS, Höganäs, 2 l, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
FAT, 2 st, stengods, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
VAS, stengods, Raus, 1986
Current bid150 SEK
Est400 SEK
GUNNAR NYLUND, fat, keramik, "Eterna", Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, keramik, sannolikt 1970-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
SOCKER OCH GRÄDDKANNA, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1112 samt 1031
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1038
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, 3 del, servisporslin, keramik, "Terma", Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, porslin, empirestil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
ARTHUR PERCY, bordsuppsats med skål, keramik, "Neapel", Gefle, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
ASSIETTER, 4+1 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
LOCKURNOR, 2 st, porslin, Kina, sannolikt 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
ESTERI TOMULA, 7 del, kaffeservis, porslin, "Aurinko", Arabia, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPA, orientalisk, porslin, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
ARTHUR PERCY, vas, porslin, "Neapel", Gefle
Current bid200 SEK
Est400 SEK