Starts: 3 Jun 2022 15:30Ends from: 12 Jun 2022 16:00
Juniauktion
SITTPUFF, Johanson Design, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ARBETSSTOL, Vitra, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 4 st, böjträ
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MAGNUS OLESEN, karmstolar, 6 st, Danmark
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Store Light, "Cross", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MONICA BACKSTRÖM, bricka, nysilver, jugend
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ERIK KARLÉN, fåtölj, Firma Rumsinteriör, modell 86, 1940-tal
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
PALLAR, 1 par, furu, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
SOFFBORD, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KANDELABRAR, 1 par, oskariansk stil, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
VICO MAGISTRETTI, stolar, 6 st, "Maui", Kartell, Italien
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
TINE MOURITSEN, Le Klint, Danmark, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, smide, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SILVERFÖREMÅL, 14 del, 1800-tal, vikt exkl saltkar 197 g
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, 1940-tal, inköpt på Chamberts Möbelfabrik
Final bid950 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Final bid700 SEK
Est400 SEK
NISSEN & GEHL, sideboard "AK 2730", Naver Collection, Danmark
Final bid24,000 SEK
Est25,000 SEK
MARIO FERRARINI, arbetsstol, "Mixis Air", Crassevig, Italien, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Final bid500 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, Swedish modern, 1920-/30-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
BREVPRESSAR, 7 st, glas, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
LOCKURNOR, 1 par, brons och porslin, Frankrike, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SAROUK, orientmatta, old, figural, ca 282 x 177 cm
Final bid1,600 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 23k guld, med gammalslipad diamant, sannolikt sent 1800-tal, tot vikt ca 31 g
Final bid13,000 SEK
Est17,000 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE, olja på pannå, signerad och daterad 1962
Final bid550 SEK
Est400 SEK
SKRIVBORD, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
FERMOB, trädgårdsbord, "Romane"
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
BORDSLAMPA, "AJH.5", 1960-/70-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
TOBAKSBURK, tenn, Harald Linder, Uddevalla,1927
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BLOMBORD, Jugend, 1900-talets början
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
NATTLJUSSTAKAR, 4 st, mässing, 1800-/1900-tal , olika modeller
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
DISKSKÖLJARE/YTTERFODER, 2 st, porslin, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, 1930-tal, bonad björk
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORD, Art déco, 1930-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
LOUNGESTOL, Offecct,, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Tuve, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est400 SEK
DATOR, Macintosh, SE, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VÄGGLAMPA, teak, 1950-/60-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
BENGT EDENFALK, 2 delar, glas, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, 18k guld, i form av mynt, vikt 9,4 g
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
ARMRING, silver, 1920
Final bid550 SEK
Est800 SEK