Starts: 26 Mar 2022 10:00Ends from: 3 Apr 2022 16:00
Marsauktion
Marsauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
- MiscellaneousClear filters
OPTIKERSKYLT, gjutjärn och plåt, tidigt 1900-tal
Final bid4,400 SEK
Est1,000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 49 del, "Thebe", bestick, Gense
Final bid300 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid7,000 SEK
Est5,000 SEK
BURK MED LOCK, Kolmårdsmarmor, 1800-/1900-tal
Final bid850 SEK
Est400 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Final bid350 SEK
Est600 SEK
KOPPARTUNNA, 1800-/1900-tal, mindre modell
Final bid400 SEK
Est400 SEK
STEFANO GIOVANNONI, juicepress, Alessi, Italien
Final bid550 SEK
Est400 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Gloria", ljusstake, för Klong
Final bid250 SEK
Est400 SEK
UNIFORMSDETALJER, svenska, bla epåletter, mössknappar mm
Final bid600 SEK
Est800 SEK
BREVKNIV, Solingen, i form av sabel
Final bid450 SEK
Est300 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", svartlackerad metall
Final bid300 SEK
Est500 SEK
GUSTAFSBERG, 71 del, matservis, "Opak"
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SMYCKESKRIN, 2 st, 1900-/2000-tal
Final bid650 SEK
Est300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, sannolikt 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
MÄRKDUK, broderad, daterad 1857
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SAMLING MINAITYRORDNAR, PINS, MEDALJER
Final bid2,200 SEK
Est300 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SEXTANT, mässing, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
LORNJETT OCH TEATERKIKARE, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KOFFERT, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
HUMIDOR, 1800-talets andra hälft, fanerad med mahogny
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
BY LASSEN, 2 del, ljusstakar, förnicklad metall, samtida
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ORDNAR OCH MINIATYRORDNAR, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
TRÄDGÅRDSFIGUR, gjutjärn, i form av hare
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ROBBE & BERKING, bestick 34 del, nysilver, modell "Olav"
Final bid550 SEK
Est800 SEK
SERVERINGSVAGN, mässing, 1900-tal, skivor av glas
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est600 SEK
Final bid3,000 SEK
Est1,200 SEK
FISKGRYTA, koppar, Skultuna, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BY LASSEN, 6 del, ljusstakar "Kubus 1" samt "line" och "base 4"
Final bid400 SEK
Est1,200 SEK
SKYLT, gjutjärn, "Motala Verkstad", 1927
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
PIANODRAGSPEL, L'Artigiana, Italien, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est600 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, sent 1800-tal
Final bid5,500 SEK
Est5,000 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est800 SEK
HAY, "Marble tray", fat, cararramarmor
Final bid850 SEK
Est500 SEK
KOPPARBASE, tidigt 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
BY LASSEN, 6 del, bla ljusstakar "Kubus 1"
Final bid400 SEK
Est800 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 2 delar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ELDRIST, för hörn, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
GREPSKÅL, målad plåt, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est200 SEK
BY LASSEN, 3 del, ljusstake, skål och bas, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK