Starts: 26 Mar 2022 10:00Ends from: 3 Apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st stolar, "A2", Grythyttan
Final bid4,600 SEK
Est3,500 SEK
HOUSE DOCTOR, 1 par, rottingfåtöljer, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
BARPALLAR, 6 st, Gärsnäs, 2000-tal
Final bid11,500 SEK
Est500 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid10,500 SEK
Est4,000 SEK
SKÅP, Kina, 1900-talets första hälft
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal
SIDOBORD, 1950-/60-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ANTONIO CITTERIO, 1 par snurrstolar, "Itua", B&B Italia
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
SOFFBORD / SIDOBORD, 3 del, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KORGSTOL, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ALFREDO HÄBERLI, 4 st stolar,  "Jill", Vitra, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
BYRÅ, rokokostil, omkring år 1900
Final bid1,400 SEK
Est2,500 SEK
FÅTÖLJ, "Kardinal", Ikea, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
KONTORSSTOL, Sitland, Italien, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, "Dune", Pascal Mourgue, Fermob
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
KONSTANTIN GRCIC, pallar, 1 par, Magis, Italien, samtida
Final bid650 SEK
Est800 SEK
TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-tal
Final bid2,400 SEK
Est1,200 SEK
JOEL KARLSSON, soffbord, "Buff", Karl Andersson & Söner
Final bid250 SEK
Est1,500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
PETER J LASSEN, Montana, förvaringshurts, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
LEON RANSMEIER, "Revolver", 3 st barstolar, Wrong London, HAY
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
FÅTÖLJ, rotting och bambu, 1900-talets mitt
Final bid950 SEK
Est500 SEK
BRICKBORD, omkring år 1900
BRICKBORD, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JOEL KARLSSON, bord, "Buff", Karl Andersson & Söner
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
KLAFFBYRÅ, 1800-tal, fanerad med olika träslag
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LEON RANSMEIER, "Revolver", 4 st barstolar, Wrong London, HAY
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
NORRMANN COPENHAGEN, 1 par, sidobord "Box", 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
PALLAR, 4 st, "Happy/Stool", Sara Larsson, för A2 Design Studio
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
ERIK CHAMBERT, 6 st stolar "Poem", 1950-tal
Final bid60,000 SEK
Est80,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
HELLA JONGERIUS, "Polder" soffa, för Vitra, 2000-tal
Final bid15,000 SEK
Est8,000 SEK
SIDOBORD / SÄNGBORD, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-/50-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
PETER J LASSEN, "Montana Cover", skåp/modul, Montana
Final bid3,600 SEK
Est1,500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt, bambu och rotting, skiva av råglas
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
STOLAR, ett par, art déco, 1930-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,200 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1930-tal
SÄNGBORD, 1 par, 1930-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2259
Final bid13,500 SEK
Est12,000 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skiva av kalksten
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, soffbord, Nordic Care, samtida
Final bid250 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 1 par, senbarock, 1700-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Final bid1,200 SEK
Est3,000 SEK
MICHAEL CHRISTIANSEN, pall "Rough 1", underrede av borstat stål, sits av svart skinn
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
SÄNGBORD / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
SYBORD, sent 1800-tal
SYBORD, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK