Starts: 26 Mar 2022 10:00Ends from: 3 Apr 2022 16:00
Marsauktion
Marsauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
- CeramicsClear filters
LISA LARSON, väggrelief, stengods, "Gamla stan", Gustavsberg
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, servisporslin 9 del, "Fructus", Arabia
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FIGURIN, porslin, Pierrot D Charol, Rosenthal
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
GUSTAFSBERG, 71 del, matservis, "Opak"
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand
Final bid350 SEK
Est400 SEK
VASER, 1 par, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Frankrike, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ROYAL COPENHAGEN/BING & GRÖNDAHL, 3 del, porslin
Final bid350 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Grazia", Gustavsberg, 1940-/50-tal, större modell
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 44 del, "Maria", Rosenthal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 del, porslin, "Musselmalet"
Final bid900 SEK
Est600 SEK
MEISSEN, 3 del, porslin, lökmönstret
Final bid1,500 SEK
Est700 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 9 st, tallrikar, "Musselmalet"
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
WILHELM KÅGE, 41 del, "Liljeblå", Gustavsberg
Final bid1,800 SEK
Est3,500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 2 st vaser, stengods, Rörstrand
Final bid500 SEK
Est600 SEK
CABARET MED BRICKA, porslin, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid950 SEK
Est500 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, porslin, "Musselmalet", Danmark
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
LOCKURNA, Villeroy och Boch, Wallerfangen, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPSFOT, Frankrike, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
LOCKURNOR, 2 st, "Capri", Von Schierholz och troligen Neapel, sannolikt 1930-tal.
Final bid250 SEK
Est600 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK