Starts: 19 Feb 2022 15:00Ends from: 28 Feb 2022 17:00

Februariauktion

Februariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Februariauktion
HANS-AGNE JAKOBSSON, mässing, kandelaber, modell L67, Markaryd
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
KANDELABER, nysilver, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
JAN JOHANSSON, ljuslykta, glas, Orrefors
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Stilnovostil, Italien, 1950-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd
Final bid1,900 SEK
Est600 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
GOLVLAMPA, keramik, Sverige, 1950-tal
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
GAE AULENTI, bordslampa, "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien
Final bid8,000 SEK
Est6,000 SEK
GOLVLAMPA, "Tolomeo lettura", Michele De Lucci & Giancarlo Fassina, Artemide
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Lalo Treasures, resin och metall
Final bid650 SEK
Est600 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkipelag", Ruben
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, brons, senempire, 1800-talets mitt
Final bid3,500 SEK
Est4,500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, 1940-tal
BORDSLAMPA, 1940-tal
Final bid8,000 SEK
Est4,500 SEK
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, hamrad koppar, jugend, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1800-/1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, försilvrad mässing, Frankrike, 1700-tal
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK
FÖNSTERLAMPOR, ett par, möjligen Hans Agne Jakobsson, 1960-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ALTARLJUSSTAKE, barockstil, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
CASOLETT, sannolikt Skultuna No 60
Final bid650 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing och metall
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LÄSLJUSSTAKE, mässing, sengustaviansk, Sverige
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
NATTLJUSSTAKE, brons, Frankrike, tidigt 1800-tal
Final bid550 SEK
Est1,200 SEK
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Metalarte, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TAKPLAFOND, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson, Luxus, 1960-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TAKPENDLAR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio
Final bid300 SEK
Est800 SEK
FIGUR, med belysning, plast, 1900-tal, michelingubbe
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid4,800 SEK
Est1,200 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio
Final bid550 SEK
Est800 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", för Rubn
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, omkring 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR/VÄGGLAMPOR, 1 par, art déco
Final bid4,000 SEK
Est2,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK