Starts: 5 Jan 2022 13:41Ends from: 24 Jan 2022 17:00

Januariauktion

Januariauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Januariauktion
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1979
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft, tenn
Final bid1,700 SEK
Est1,800 SEK
GOLVLAMPA, stål, Qazqa, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
VÄGGLAMPA, 1950-/60-tal, teak
VÄGGLAMPA, 1950-/60-tal, teak
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
GRETA MAGNUSSON-GROSSMAN, "Gräshoppa", golvlampa, för Gubi, Italien
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Final bid650 SEK
Est200 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
GOLVLAMPA, Asea, 1900-talets mitt, grålackerat skaft
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, Metallslöjden Gusum
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal, funkis, etikettmärkt med otydlig text Säffle
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, ASEA, 1950-tal, modell E1179
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGLAMPOR, 2 st, 1950-tal, metall, rödlackerade skärmar
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, 1900-talets början, mässing
Final bid1,700 SEK
Est1,800 SEK
TAKLAMPA, brons, jugend, 1900-talets början
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, koppar
Final bid600 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-talets början, mässing
Final bid550 SEK
Est800 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, "Lilla Kamelen", modellnr 2568, Firma Svenskt Tenn
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkiepelag", Rubn, svartlackerad metall
Final bid400 SEK
Est800 SEK
JENNY BÄCK, golvlampor, 1 par, "Lean", Örsjö Belysning
Final bid2,600 SEK
Est1,200 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, "Chorus 22", Blond Belysning
Final bid300 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid3,800 SEK
Est1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, mässing
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
GOLVLAMPOR, 2 st, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, bordslampa, Rörstrand, stengods
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Örsjö, 1980-/90-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-/1900-tal
Final bid5,600 SEK
Est4,000 SEK
BORDSLAMPA, "Tuben", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MATS BROBERG OCH JOHAN RIDDARSTRÅLE, golvlampor, 1 par, "Leaf", Muuto
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, 1930-tal, kupor av vitt glas
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampor, 1 par, "Fly", Kartell, Italien
Final bid350 SEK
Est500 SEK
 LAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing
Final bid250 SEK
Est600 SEK
LJUSKRONA, större modell, barockstil, 1900-talets första hälft
Final bid8,000 SEK
Est9,000 SEK
LUCA NICHETTO OCH GIANPETRI GAI, taklampa, "O Space", Foscarini, Italien
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, Kina, porslin, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Kina, 1900-tal, porslin
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK