Starts: 18 Nov 2022 14:15Ends from: 4 Dec 2022 18:00

Jubileumsauktion

Jubileumsauktion
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
OLLE HERMANSSON, eldhund. gjutjärn, "Räven", Husqvarna, 1900-tal
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par,  mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Final bid5,000 SEK
Est6,000 SEK
MOTORCYKEL, Husqvarna, modell 29, år 1952
Final bid14,500 SEK
Est15,000 SEK
OLLE HERMANSSON, eldhund, gjutjärn, Husqvarna, 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
STATIONSUR, FW Tornberg, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
STIG LINDBERG, väggplakett, lergods, "Karneval"
Final bid5,800 SEK
Est7,000 SEK
BORDSPENDYL, senempire, 1800-talets mitt
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
SALUTKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk
Final bid800 SEK
Est3,000 SEK
KAMIN, gjutjärn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
KASSAAPPARAT, National, omkring år 1900
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
BORDSPENDYL, förgylld brons, 1800-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
TOM DIXON, skål, mässing, "Bash"
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 38, 1900-talets mitt
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Final bid6,600 SEK
Est6,000 SEK
MATTALLRIKAR, 14 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/571
Final bid4,400 SEK
Est6,000 SEK
SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/628
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 12 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/566
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
SERVISDELAR, 6 del, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
ASSIETTER, 4 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/574
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
PRAKTURNA PÅ SOCKEL, gjutjärn
PRAKTURNA PÅ SOCKEL, gjutjärn
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
PRYDNADSKANNOR, 1 par, brons, sannolikt sent 1800-tal, större modell
Final bid4,800 SEK
Est5,000 SEK
AGA-FYR, 1900-talets första hälft, AGA Stockholm
Final bid6,200 SEK
Est4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Skultuna, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK