Starts: 18 Nov 2022 14:15Ends from: 4 Dec 2022 18:00

Jubileumsauktion

Jubileumsauktion
Closed
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
Closed
MARCELLO FANTONI, 5 del, keramik, Italien, 1900-talets mitt
MARCELLO FANTONI, 5 del, keramik, Italien, 1900-talets mitt
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
Closed
BORDSLAMPA, "Cestita", Santa & Cole
BORDSLAMPA, "Cestita", Santa & Cole
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
Closed
TORBJÖRN AFDAL, bänk, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrands, Norge, 1900-talets andra hälft
TORBJÖRN AFDAL, bänk, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrands, Norge, 1900-talets andra hälft
Final bid7,600 SEK
Est8,000 SEK
Closed
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, rölakan, "Grön äng"
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, rölakan, "Grön äng"
Final bid54,000 SEK
Est65,000 SEK
Closed
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", 1900-talets andra hälft
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", 1900-talets andra hälft
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
Closed
ANDERS PEHRSSON, bordslampa, mässing, "Bumling", Ateljé Lyktan
ANDERS PEHRSSON, bordslampa, mässing, "Bumling", Ateljé Lyktan
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
Closed
STIG LINDBERG, väggplakett, lergods, "Karneval"
STIG LINDBERG, väggplakett, lergods, "Karneval"
Final bid5,800 SEK
Est7,000 SEK
Closed
ANNA LISA THOMSON, "Paprika", golvvas, keramik, Upsala Ekeby
ANNA LISA THOMSON, "Paprika", golvvas, keramik, Upsala Ekeby
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
Closed
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo Copper", för Petit Furniture
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo Copper", för Petit Furniture
Final bid3,600 SEK
Est3,500 SEK
Closed
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
Closed
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg
Final bid2,200 SEK
Est1,200 SEK
Closed
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
Closed
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Closed
EDVARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors
EDVARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
Closed
BRUNO MATHSSON, slagbord "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, formgiven 1936
BRUNO MATHSSON, slagbord "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, formgiven 1936
Final bid13,500 SEK
Est18,000 SEK
Closed
HANS AGNE JACOBSSON, bordslampa, 1960-tal
HANS AGNE JACOBSSON, bordslampa, 1960-tal
Final bid7,600 SEK
Est7,000 SEK
Closed
TOM DIXON, skål, mässing, "Bash"
TOM DIXON, skål, mässing, "Bash"
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Closed
TOM DIXON, skål, mässing, "Bash"
TOM DIXON, skål, mässing, "Bash"
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Closed
OLLE ALBERIUS, vas, glas, Orrefors Gallery 1988
OLLE ALBERIUS, vas, glas, Orrefors Gallery 1988
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
Closed
ERIK WÖRTZ, skrivbord, "Exklusiv", IKEA, 1960-tal
ERIK WÖRTZ, skrivbord, "Exklusiv", IKEA, 1960-tal
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
Closed
LARS HOLMSTRÖM, kandelaber, mässing, Arvika, 1900-talets första hälft
LARS HOLMSTRÖM, kandelaber, mässing, Arvika, 1900-talets första hälft
Final bid6,600 SEK
Est6,000 SEK
Closed
KAI KRISTIANSEN, hyllsystem, 1960-tal, FM, Danmark
KAI KRISTIANSEN, hyllsystem, 1960-tal, FM, Danmark
Final bid10,000 SEK
Est8,000 SEK
Closed
ANNE NILSSON, 4 st, champagnestrutar, "Clown", Kosta Boda
ANNE NILSSON, 4 st, champagnestrutar, "Clown", Kosta Boda
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Closed
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", Dux, sannolikt 1970-tal
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", Dux, sannolikt 1970-tal
Final bid29,000 SEK
Est20,000 SEK
Closed
TAKLAMPA, Peter Behrens, "Luzette", AEG, 1900-talets första hälft
TAKLAMPA, Peter Behrens, "Luzette", AEG, 1900-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Closed
CHARLES & RAY EAMES, bokhylla, "Eames Storage Unit", för Vitra
CHARLES & RAY EAMES, bokhylla, "Eames Storage Unit", för Vitra
Final bid10,000 SEK
Est12,000 SEK
Closed
ALVAR AALTO, matbord, modell 83, Artek, Finland
ALVAR AALTO, matbord, modell 83, Artek, Finland
Final bid7,200 SEK
Est8,000 SEK
Closed
STIG LINDBERG, 6 st tallrikar, flintgods, "Löja", Gustavsberg, 1950-/60-tal
STIG LINDBERG, 6 st tallrikar, flintgods, "Löja", Gustavsberg, 1950-/60-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
Closed
BJÖRN WECKSTRÖM, 1 par örhängen, 18k guld, "Hippu Nugget", Lapponia, Finland, vikt ca 3,9 g
BJÖRN WECKSTRÖM, 1 par örhängen, 18k guld, "Hippu Nugget", Lapponia, Finland, vikt ca 3,9 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
Contact

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Opening hours

Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
CLOSED 27th - 30th december

Follow us

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.