Starts: 18 Nov 2022 14:15Ends from: 4 Dec 2022 18:00

Jubileumsauktion

Jubileumsauktion
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Lund 1964
Final bid6,800 SEK
Est6,000 SEK
MARCELLO FANTONI, 5 del, keramik, Italien, 1900-talets mitt
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, "Cestita", Santa & Cole
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par snarlika, Asea, modell EA1288, 1900-talets mitt
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld,  Tissot Saphir, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 12,5 gram
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par,  mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Final bid5,000 SEK
Est6,000 SEK
MOTORCYKEL, Husqvarna, modell 29, år 1952
Final bid14,500 SEK
Est15,000 SEK
Final bid7,600 SEK
Est8,000 SEK
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 78 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
MIKAEL DAHL (1659-1743), tillskriven, olja på duk, osignerad
Final bid8,400 SEK
Est10,000 SEK
OLLE HERMANSSON, eldhund, gjutjärn, Husqvarna, 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, rölakan, "Grön äng"
Final bid54,000 SEK
Est65,000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, troligen 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
ANDERS PEHRSSON, bordslampa, mässing, "Bumling", Ateljé Lyktan
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Omega, tot vikt ca 28 g
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
STATIONSUR, FW Tornberg, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
 ILHAN KOMAN (Turkiet 1921-1986), skulptur, brons, monogramsignerad IK och daterad 80
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
STIG LINDBERG, väggplakett, lergods, "Karneval"
Final bid5,800 SEK
Est7,000 SEK
TAKAMPEL, brons, empire. 1800-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
ANNA LISA THOMSON, "Paprika", golvvas, keramik, Upsala Ekeby
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
BORDSPENDYL, senempire, 1800-talets mitt
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ARMRING, 18k guld, Fruergaard, vikt ca 26,6 g
Final bid10,000 SEK
Est12,000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1800-tal
SKÅL, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
SALUTKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk
Final bid800 SEK
Est3,000 SEK
KAMIN, gjutjärn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo Copper", för Petit Furniture
Final bid3,600 SEK
Est3,500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
SOFFBORD, art décostil, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est2,000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
OLLE NORDBERG (1905-1986), olja på duk, signerad och daterad 62
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, brons, empirestil, Frankrike, 1800-talets andra hälft
Final bid4,600 SEK
Est5,000 SEK
TALLRIK, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
FREDERICK KANN (USA 1884-1965), akvarell, signerad
Final bid5,400 SEK
Est4,000 SEK
KASSAAPPARAT, National, omkring år 1900
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
SKRIVBORD, 1800-tal
SKRIVBORD, 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
EDVARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK