Starts: 8 Nov 2024 15:20Ends from: 24 Nov 2024 18:00
Höstens utvalda
- Höstens utvaldaClear filters
JENNY NYSTRÖM (1854-1946), olja på duk, signerad och daterad Klubben 1910
Current bid10,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Current bid400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Current bid5,000 SEK
Est3,000 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
Current bid800 SEK
Est3,000 SEK
Current bid800 SEK
Est3,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Feux d'Artifice", design Michel Duchene, 1987
Current bid1,600 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
AUGUST JERNBERG (1826-1896), olja på duk, signerad
Current bid7,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
MICHAEL THONET, 4 st stolar, "No 811 Cane", för Ton, samtida
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
CARTIER, damarmbandsur, förgyllt silver, Tank, Must de Cartier
Current bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
ARMBAND, 18k vitguld med 5 briljantslipade diamanter, tot vikt ca 18 g
Current bid8,800 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK
COLLIER, 18k vitguld med 7 briljantslipade diamanter, tot vikt ca 39 g
Current bid21,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
BORDSSURTOUT, silver och glas, England, sannolikt 1800-talets andra hälft
Current bid800 SEK
Est2,000 SEK
SKÅP, rokokostil, Frankrike, 1900-talets början
Current bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
HÄNGE, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.60 ct, kvalitet ca J/VS
Current bid3,200 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
COLLIER, 18k guld och silver, med rosenslipade diamanter, Bernhard Hertz, Stockholm 1900-talets första hälft
Current bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
BRÖDERNA VON WRIGHT, 3 vol, "Svenska Fåglar", Stockholm 1927
Current bid400 SEK
Est3,000 SEK
SPEGEL, G & T Hovmantorp, 1900-tal
Current bid750 SEK
Est1,500 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN (1938-2018), skål, Kosta Boda, unik, signerad
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Current bid10,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Current bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
Current bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
THELMA HERZL, matbord, glas, sent 1900-tal
Current bid650 SEK
Est3,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Les Robes", design Philippe Ledoux år 1968
Current bid2,200 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
TAKKRONA, bronserad mässing, Frankrike, 1800-tal
Current bid1,100 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
BOJAN MED LOCK, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Current bid1,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
KAKELUGN, fajans, Stockholm, ca 1790
Current bid10,000 SEK
Est50,000 - 60,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, empire, 1800-talets början
Current bid2,000 SEK
Est3,500 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad -60
Current bid1,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Current bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
Current bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Current bid5,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn
Current bid4,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Current bid650 SEK
Est2,000 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.76 ct, Örns Juvelateljé, Göteborg 1981, tot vikt ca 3,6 g
Current bid6,800 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Current bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
OLOF HERMELIN (1827-1913), olja på duk, signerad
Current bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, sk Saturnuslampa, 1930-tal
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
Current bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
ENSTENSRING, 14k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0,25 ct , tot vikt ca 3 g
Current bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotte, Rörstrand, signerad
Current bid750 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-tal
Current bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
MÅRTEN ANDERSSON (1934-2017), färglitografi, signerad och numrerad 120/385
Current bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Current bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, MW Rothoff 1921, tot vikt ca 1 090 g
Current bid6,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
RING, 14k guld, med akvamarin, 1900-tal
Current bid2,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK