Starts: 8 Nov 2024 15:20Ends from: 24 Nov 2024 18:00
Höstens utvalda
- Höstens utvaldaClear filters
LOCKSKÅL, silver, CG Hallberg, Stockholm 1905, vikt ca 492 g
Current bid2,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
SIMON LEGALD, sidobord, travertin, "Edge", Norrman Copenhagen
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
TERRIN, porslin, Kina, sannolikt tidigt 1800-tal
Current bid650 SEK
Est1,500 SEK
GÖRAN MALMVALL, soffa, Svensk fur, 1900-talets andra hälft
Current bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
KARL AXEL PEHRSON (1921‑2005), akryl på duk, signerad
Current bid26,000 SEK
Est30,000 - 35,000 SEK
Current bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och opal, tot vikt ca 6 g
Current bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
COLLIER, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och opal, tot vikt ca 9,7 g
Current bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
SALUTKANONER, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1980
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
CARL MALMSTEN, 4 st stolar "Lilla Åland", Stolab 2024
Current bid4,800 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
ESSE POGGATS D.Y (1937-2006), ask med lock, signerad
Current bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
SAMEKNIV, halvhorn, monogramsignerad PAL
Current bid350 SEK
Est1,500 SEK
ESSE POGGATS D.Y (1937-2006), kåsa, signerad
Current bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
TORE SUNNA (1942-2006), kåsa, samearbete, Kiruna, signerad
Current bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
Current bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
Current bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-taets första hälft
Current bid1,500 SEK
Est2,500 SEK
Current bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
Current bid2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Poste et Cavalerie", design Joachim Metz
Current bid1,800 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
Current bid3,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Current bid3,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
OMEGA CONSTELLATION, armbandsur, stål, quartz
Current bid3,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
SIMON JONES STUDIO, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
Current bid1,500 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
SIMON JONES STUDIO, bänk, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
Current bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Current bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
BERTIL VALLIEN (född 1938), skulptur, glas, Kosta Boda, signerad Kosta Boda B Vallien 7090336
Current bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
LONGINES, damarmbandsur, 18k guld, 2010-tal
Current bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
Current bid1,800 SEK
Est2,000 - 4,000 SEK
THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, Mema 1984
Current bid700 SEK
Est2,000 SEK
MEISSEN, 33 del, servisporslin, "Green Indian", Tyskland, 1900-talets andra hälft
Current bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SOFFA, sengustaviansk, 1800-talets första hälft
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, Gewe 1966, tot vikt ca 960 g
Current bid5,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
BROSCH, förgyllt silver, med skuren snäckskalskamé, svensk stämplar OAE 1920
Current bid700 SEK
Est1,500 SEK
GOLVVAS, porslin, Kina, 1800-tal
Current bid800 SEK
Est2,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Le Temps des Marionettes", design Annie Faivre, 1996
Current bid1,400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft
Current bid5,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
NISSEN & GEHL, sideboard, "AK 2730", Naver Collection, Danmark, nutida
Current bid15,500 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
ANDERS ZORN (1860-1920), etsning, signerad och daterad 1907
Current bid1,300 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
VAS, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908)
Current bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
STEKFAT, porslin, tobacco leaf, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid2,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Current bid900 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, Republik, 1900-tal
Current bid1,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
TULPANVASER, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal
Current bid3,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK