Starts: 8 Nov 2024 15:20Ends from: 24 Nov 2024 18:00
Höstens utvalda
- Det dukade bordetClear filters
LOCKSKÅL, silver, CG Hallberg, Stockholm 1905, vikt ca 492 g
Current bid2,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
TERRIN, porslin, Kina, sannolikt tidigt 1800-tal
Current bid650 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-taets första hälft
Current bid1,500 SEK
Est2,500 SEK
MEISSEN, 33 del, servisporslin, "Green Indian", Tyskland, 1900-talets andra hälft
Current bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, Gewe 1966, tot vikt ca 960 g
Current bid5,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
STEKFAT, porslin, tobacco leaf, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid2,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
TERRINER MED FAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid3,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid7,200 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
FRITZ KALLENBERG, 33 del, servisglas, "Elvira Madigan", Kosta
Current bid1,200 SEK
Est4,000 SEK
BÄGARE, silver, GAB, Stockholm 1902, vikt ca 353 g
Current bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
STRÖSOCKERSKÅLAR MED LOCK, 1 par, silver, stämplade BE, Göteborg 1908, tot vikt ca 1 270 g
Current bid6,600 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, empire, 1800-talets första hälft
Current bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets början
Current bid650 SEK
Est2,000 SEK
KANDELABER, mässing och trä, Skultuna bruk, No 22, 1800-/1900-tal
Current bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Grillby Metallfabrik, No 23, tidigt 1900-tal
Current bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
VAS, silver, Stockholm 1954, vikt ca 365 g
Current bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, "Musselmalet", bla modell 1035 samt 1037
Current bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 assietter, porslin, "Musselmalet", modell 1087
Current bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna porslin, "Musselmalet", modell 1030, 1031 samt 1112
Current bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skål, porslin, "Musselmalet", helblond, modell 1061
Current bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat på fot, porslin, "Musselmalet", modell 1020
Current bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skålfat, porslin, "Musselmalet", modell 1173
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK
Current bid400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
BORDSSURTOUT, silver och glas, England, sannolikt 1800-talets andra hälft
Current bid800 SEK
Est2,000 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN (1938-2018), skål, Kosta Boda, unik, signerad
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, 5 st kaffekoppar med fat, porslin, "Gullviva", Gustafsberg, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, empire, 1800-talets början
Current bid2,000 SEK
Est3,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, Frankrike, 1800-talets första hälft
Current bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, MW Rothoff 1921, tot vikt ca 1 090 g
Current bid6,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
KAFFEKANNA, silver, WBJ England, vikt ca 775 g
Current bid6,400 SEK
Est4,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, bronserad mässing, Frankrike, 1800-tal
Current bid1,500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, no 91, 1800-/1900-tal
Current bid2,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK