Starts: 7 Jun 2024 14:55Ends from: 26 Jun 2024 17:00

Selected items / 26 juni 2024

ULF TROTZIG (1925-2013), olja på duk, signerad
Final bid8,200 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, stol, "Nub", Andreu World, samtida
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
KAMERA, Leica, M2, "1108 085", med tillhörade objektiv 39 mm, 1900-talets andra hälft
Final bid15,000 SEK
Est10,000 SEK
TAKKRONA, venetiansk stil, möjligen Elme glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
ERIK CHAMBERT, 4 st stolar, "Poem", 1950-tal
Final bid42,000 SEK
Est30,000 - 40,000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, golvlampa, "Giraffen", Luxus 1950-/60-tal
Final bid5,600 SEK
Est6,000 SEK
JAN DAVIDSSON (född 1963), olja på duk, signerad och daterad 2002
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
JENS QUISTGAARD, brickbord, Danmark, 1960-tal
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-talets första hälft
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
 BOKSKÅP, 1800-tal
BOKSKÅP, 1800-tal
Final bid12,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
BENGT ORUP, 6 st, highballglas, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
BENGT ORUP, 12 st, cocktailglas och likörglas, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, metall, funkis, 1930-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, stolar, 1 par, "Nub", Andreu World, samtida
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
GOLVLAMPA, ek, "Pull", Whatswhat, för Muuto, samtida
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, sterlingsilver, "Moonbridge", Lapponia, Finland 1972
Final bid4,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
SKRIVBORD, rokokostil, 1800-/1900-tal
Final bid8,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
JAN DAVIDSSON (född 1963), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est2,500 SEK
SKÄNK, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid5,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1800-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO, kopia efter, olja på duk, sannolikt 1800-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
LE KLINT, bordslampa, "Mutatio", formgiven av Christian Troels
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Gärsnäs, 1900-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
ARNOLD LINDBLOM (född 1930), olja på duk, signerad
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK