Starts: 26 Jan 2024 14:35Ends from: 11 Feb 2024 18:00

Selected items / 11 feb 2024

Selected items / 11 feb 2024
JOSEF FRANK, bordslampa, mässing, modell 2552-2, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
TAPIO WIRKKALA, "Silver Moon", hänge, sterlingsilver, Nils Westerback, Helsingfors 1971
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC (Frankrike, 1864-1901), litografi, stämpelsignerad i trycket
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
CAFÈSTOLAR, 8 st, "Bryggeristolen", Grythyttan, 19/2000-tal
Final bid6,000 SEK
Est6,000 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt, sannolikt Nordiska Kompaniet
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
COBRA 1973, Dan-Graphique, 1973, med 7 färglitografier av Karel Appel, Pierre Alechinsky, Egill Jacobsen, Carl-Henning Pedersen, Christian Dotremont, Asger Jorn och Corneille, numrerade 102/150
Final bid24,000 SEK
Est25,000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, 6 st stolar, "Eames plastic chair", för Vitra, 2013
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
Final bid13,000 SEK
Est15,000 SEK
Final bid26,000 SEK
Est30,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt England, 1800-talets mitt, otydligt signerad
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
SHANG XIA, Hermès, Kina, 2000-tal, teservis, äggskalsporslin, klädd med vävd bambu
Final bid5,000 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 37 g
Final bid16,000 SEK
Est20,000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 42 g
Final bid18,500 SEK
Est22,000 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2013
Final bid8,800 SEK
Est7,000 SEK
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
 ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
MATTA, rya, "Solnedgång", komponerad av B Persson, Klockaregårdens Hemslöjd Tällberg 1949, ca 249 x 156 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Final bid4,600 SEK
Est2,500 SEK
BYRÅ, gustaviansk, 1700/1800-tal
Final bid6,000 SEK
Est7,000 SEK
Final bid19,000 SEK
Est30,000 SEK