CROSSTRAINER, Vision Fitness "Premier X 1500"
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkipelag", Rubn Lighting, 2000-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Auburn", Slettvoll, 2000-tal
Slutpris6 600 SEK
Värdering4 000 SEK
SEPPO KOHO. "Victo 4250 pendel", taklampa, Secto design, samtida
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Karin", Dux, 1970-tal
Slutpris7 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BOCKBORD, furu, 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOL, kromad metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KOMMOD, furu, 1900-talets första hälft
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
POKAL, silver, kungligt hederspris, för pansarskeppet Victoria, K Andersson 1931, vikt ca 425 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KERSTIN NORDSTRÖM (1938-2015), akvarell, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PÄRLCOLLIER, BIJOUTERI OCH SILVERSMYCKEN, bla skuren snäckskalskamé
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BOCKBORD, furu, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
CARL GUNNE (1893-1979), olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stolar, 6 st, "Eames Plastic Sidechair DSR", Vitra, 2006
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 SEK
LOCKURNA, fajans, Delft, Holland, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
CARL MALMSTEN, bokhylla, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, solitära briljantslipade diamanter tot 0.39 ct
Slutpris4 500 SEK
Värdering6 000 SEK
MARGIT PERSSON (1917-2015), olja på pannå, signerad
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, old, silkeinslag, signerad, ca 104 x 169 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
NORRGAVEL, sittbänk, samtida
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
MAARTEN BAAS, takkrona, "Smoke Chandelier", Moooi, samtida
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow slim", MDF, Italia
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
VINGLAS, 10 st, glas, Schott & Zwiesel, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, kromad metall, 1920-/30-tal
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1970, vikt ca 17,4 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering8 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, serveringsvagn, "Thea", 1950-/60-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie
Slutpris8 800 SEK
Värdering6 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k guld och vitguld, Atelier Ajour Stocholm 1947, med diamanter bl a ca 0.80 ct, tot ca 11,5 g
Slutpris6 800 SEK
Värdering8 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-tal, efter Bertel Thorvaldsen
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1955, vikt ca 6,5 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, Frankrike, 1800-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
PALL, "AWAB", 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
PALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, 1800/1900-tal, mässing
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 10,3 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
DEKORELEMENT, skuret trä, 1700-/1800-tal
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 10 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
RYOBI, grästrimmer/buskröjjare, bensindriven, oanvänd
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
ALADÅBFORM, koppar, 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
ANDERSSON & VOLL, barstolar, ett par, "Tibu", Magis
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK