19113 POKAL, silver, kungligt hederspris, för pansarskeppet Victoria, K Andersson 1931, vikt ca 425 g

19113b_8db940794d3f221_med.jpeg
  • 19113b_8db940794d3f221_sm.jpeg
  • 19113a_8db940794e456b7_sm.jpeg
  • 19113c_8db940794f1bdcb_sm.jpeg

"HM Konungens hederspris för stridsskjutning å flottans fartyg (Pansarskeppet Drottning Victoria) 1931", höjd ca 26 cm

Pansarskeppet Drottning Victoria var ett av de 3 stora pansarskeppen som byggdes i Sverige 1917 efter första världskriget. Byggandet av de 3 pansarskeppen var ett resultat av "Bondetåget", en demonstration med över 30 000 bönder som uppvaktaade Kung Gustav V i försvarsfrågan. Kungen anslöt sig till demonstranternas krav i det så kallade "Borggårdstalet". I "Borggårdstalet" kom kungens formuleringar om "Min armé" och "Min flotta" att utlösa en konstitutionell kris, den sk "Borggårdskrisen",

  • Konditionsrapport:Smärre repor
  • Proveniens:

Värdering3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
Fraktavgift (från)250 SEK