- EtnograficaRensa filter
TORE SUNNA (1942-2006), 2 st, scarfhållare, horn, samearbeten, monogramsignerade
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK
SAMEDRÄKT, herr, kolt, Kautokeino, 1970-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SAMEDOCKA, Rovaniemi, 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SAMEVÄSKA, brunt skinn, dekor av silvertråd
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
SCARFHÅLLARE, horn, samearbete, monogramsignerad ELS
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SAMEVÄSKA, svart skinn, dekor av silvertråd
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
TORE SUNNA (1942-2006), halssmycke, sk trolltrumma, horn och trä, monogramsignerad, samt detalj till klackring
Aktuellt bud600 SEK
Värdering800 SEK
DRÄKTBROSCH, sterlingsilver, till samedräkt, Kautokeino, Juhls
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
TORE SUNNA (1942-2006), kåsa, samearbete, Kiruna, signerad
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 500 SEK