Kategorier

1
12h 39 m
FRANCOIS MORELLET (1926-2016), färgserigrafi, signerad och numrerad 71/300
Aktuellt bud550 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
12h 41 m
FRANCOIS MORELLET (1926-2016), färgserigrafi, signerat och numrerat 71/350
Aktuellt bud250 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
12h 43 m
KANDELABER, mässing och trä, Skultuna bruk, No 22, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
12h 45 m
ORIENTMATTA, Bakhtiari, semiantik, ca 140 x 209 cm
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
12h 47 m
ANDERS ZORN (1860‑1920), etsning, signerad Zorn i blyerts, i trycket daterad 1896
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
12h 49 m
LISA LARSON, figur, stengods, "Bulldog Maxi", ur serien "Kennel"se formgiven 1972, Gustavsberg
Aktuellt bud4 800 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
12h 51 m
JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983), etsning och färgakvatint, signerad och numrerad X/L
Aktuellt bud13 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
12h 53 m
HERMÈS, scarf, siden, "L'Instruction du Roy en l'exercice de Monter à Cheval", design Henri d'Origny, 1993
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
12h 55 m
STOLAR, 4 st, sengustavianska, tidigt 1800-tal
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering4 000 SEK
12h 57 m
ANDERS ZORN (1860‑1920), etsning, signerad och daterad i plåten Zorn 1907
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
12h 59 m
BORDSLAMPA, silverpläterad mässing, "Woodville", Vaughan, samtida
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
13h 01 m
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt 1800-tal, osignerad
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
13h 03 m
EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, modellen formgiven år 1956
Aktuellt bud8 200 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
13h 05 m
GALJONSFIGUR, trä, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
13h 07 m
SOFFA, sengustaviansk, omkring år 1800
Aktuellt bud5 200 SEK
Värdering3 000 SEK
13h 09 m
OLOF WALFRID NILSSON (1868-1956), olja på pannå, signerad och daterad 1949
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
13h 11 m
ORIENTMATTA, Bakhtiari Khersak, sannolikt 1930-/40-tal, ca 135 x 187 cm
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
13h 13 m
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, vägglampa, Luxus, Vittsjö, 1960-tal
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
13h 15 m
MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948), olja på duk, signerad och daterad 47
Aktuellt bud11 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
13h 17 m
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 1 par, "Jetson", DUX
Aktuellt bud10 500 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
13h 19 m
FIGUR, lergods, Kina, Ming
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 500 SEK
13h 21 m
FIGUR, lergods, Kina, Ming
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 500 SEK
13h 23 m
ARMBAND, 18k guld, fantasilänk, vikt ca 6,1 g
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
13h 25 m
HANS JOHANSSON, soffbord / sidobord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 500 SEK
13h 27 m
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 1.65 ct, kvalitet ca G-H/Si2, svenska stämplar 1988
Aktuellt bud62 000 SEK
Värdering60 000 - 80 000 SEK
13h 29 m
SIXTEN FAGER (1920-2010), olja på duk, signerad
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
13h 31 m
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", DUX, 1990-tal
Aktuellt bud14 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
13h 33 m
SKÅL, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud650 SEK
Värdering3 000 SEK
13h 35 m
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
13h 37 m
BADKARSSOFFA, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
13h 39 m
FÅTÖLJER, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
13h 41 m
SALONGSBORD, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
13h 43 m
STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", studio Gustavsberg, signerad
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering2 500 SEK
13h 45 m
JOSEF FRANK, 1 par gardinlängder, "Vegetable tree", linne, Firma Svenskt Tenn,
Aktuellt bud5 400 SEK
Värdering3 000 SEK
13h 47 m
PATRICIA URQUIOLA, 1 par stolar, "Nub", Andreu World, samtida
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
13h 49 m
JOSEF FRANK, gardin, "Marble", sammet och linne, Firma Svenskt Tenn, ca 230 x 200 cm
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
13h 51 m
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Grillby Metallfabrik, No 23, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
13h 53 m
SKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal, tvådelat, original blomstermålning
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
13h 55 m
VAS, silver, Stockholm 1954, vikt ca 365 g
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
13h 57 m
BOCKBORD, allmoge, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud4 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
13h 59 m
TOBAKSBURK, snidat trä, 1800-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
14h 01 m
HÄNGSKÅP, allmoge, tillskrivet rosmålaren Jöns Månsson, Forsa, Hälsingland, daterat 1795
Aktuellt bud60 000 SEK
Värdering45 000 - 55 000 SEK
14h 03 m
ALFRED THÖRNE (1850-1916), olja på duk, signerad och daterad 1884
Aktuellt bud4 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
14h 05 m
ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, "Musselmalet", bla modell 1035 samt 1037
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
14h 07 m
ROYAL COPENHAGEN, 12 assietter, porslin, "Musselmalet", modell 1087
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
14h 09 m
ROYAL COPENHAGEN, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna porslin, "Musselmalet", modell 1030, 1031 samt 1112
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
14h 11 m
ROYAL COPENHAGEN, skål, porslin, "Musselmalet", helblond, modell 1061
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
14h 13 m
ROYAL COPENHAGEN, fat på fot, porslin, "Musselmalet", modell 1020
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Kontakt

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Öppettider

Måndag 12.30 - 17.00
Tisdag 12.30 - 17.00
Onsdag 12.30 - 18.00
Torsdag 12.30 - 17.00
Fredag 11.00 - 15.00
Sista lördagen i månaden 11.00 - 14.00
Dag före röd dag stänger vi kl 15.00

Följ oss

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.