39878 TAKKRONA, bronserat trä, sannolikt 1800-talets första hälft

39878a_8dcce724cbe527a_med.jpeg
  • 39878a_8dcce724cbe527a_sm.jpeg
  • 39878b_8dcce7250063e70_sm.jpeg
  • 39878c_8dcce7252efe914_sm.jpeg

Skål av förgyllt trä, listverk av patinerad metall, sex ljusarmar av bronserat trä och metall, skuren dekor av bladverk, upphängningskedjor av bronserad metall, tillhörande takkopp av bronserat trä med bladdekor, senare elektifiering med en ljuspunkt, diameter 75 cm

  • Konditionsrapport:Armar med pastellageskador, ej funktionstestad, åldersrelaterat slitage

Värdering2 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
Fraktavgift (från)700 SEK