Börjar: 17 nov 2023 13:30Avslutas: 29 nov 2023 18:00

Selected items / 29 nov 2023

Selected items / 29 nov 2023
BIRGER KAIPIAINEN, assietter, 6 st, porslin, "Paratiisi", Arabia
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, tallrikar, 6 st, porslin, "Paratiisi", Arabia
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
ERIK HÖGLUND, golvljusstake, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, skålar, 4 st, porslin, "Paratiisi", Arabia
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
MARIAN ZAWADSKI, soffbord, "Klosterliv", Tilgmans keramik, signerad och daterad 1963
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
POUL HENNINGSEN, golvlampa "PH-80", Louis Poulsen, 1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
PIEDESTALER, 3 st, travertin, 1900-/2000-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 47 del, silver, GAB Stockholm 1938, tot vikt inkl knivar ca 2 045 g
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
FISKBESTICK, 12 del, silver,GAB Stockholm bla 1938, tot vikt ca 595 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
PIEDESTAL, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 000 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, skål på fot, "Intermezzo", Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BEVERLOO CORNEILLE (Nederländerna, 1922-2010), färglitografi, signerat och daterat 86
Slutpris7 600 SEK
Värdering7 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 7 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris11 500 SEK
Värdering10 000 SEK
ERIC LÖFMAN, bestickuppsättning, 47-delar silver, "Sten Sture", MGAB, 1900-talets andra hälft, vikt exkl knivar med stålblad 1270 gram
Slutpris8 600 SEK
Värdering8 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, Italien, sannolikt 1950-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, glas, Italien, sannolikt 1950-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 500 SEK
ERIK CHAMBERT, 6 st stolar, "Poem", 1950-tal
Slutpris66 000 SEK
Värdering35 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, GAB Stockholm 1906, tot vikt ca 1 014 g
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 86 del, silver, "Lillemor", T H Mathissen, Norge, 1900-tal, tot vikt inkl knivar ca 2 605 g
Slutpris7 600 SEK
Värdering9 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris10 500 SEK
Värdering8 000 SEK
BERTIL VALLIEN, golvkandelaber "Livets träd", smide, Boda
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
DIRK WINKEL, bordslampa "W127 Winkel B2" Wästberg
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stolar, 4 st, "Eames Plastic chair", Vitra, 2006
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
SOFFBORD, swedish modern, 1930-/40-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson 66", Dux
Slutpris18 500 SEK
Värdering12 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par,  mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Torshammar, 1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 48 del, silver, modell "Olga", tot vikt ca 2 539 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering8 000 SEK
POUL HENNINGSEN, bordslampa, "PH 4/3", Louis Poulsen, Danmark
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
EINAR JOLIN (1890-1976), olja på duk, signerad och daterad 1961
Slutpris21 000 SEK
Värdering35 000 SEK