Börjar: 10 nov 2023 13:27Avslutas: 26 nov 2023 18:00
Smycken & Klockor / 27 nov 2023
- TemaauktionRensa filter
SANDSTRÖM & DE WITT, 1 par örhängen, 18k guld, tot vikt ca 1,9 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, Blå Smedjan 1980, vikt ca 95 g
Slutpris40 000 SEK
Värdering47 000 SEK
RING, silver, med ametist och markasiter, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
EFVA ATTLING, ring, silver, "Love bead"
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
RINGAR, 2 st, 23k guld, tot vikt ca 5,5 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
FICKUR, 14k guld, savonett, tot vikt ca 75 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
RING, silver, med korall, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
RINGAR, 4 st, 18k guld, tot vikt ca 3 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
RING, 18k guld, med rökkvarts, tot vikt ca 13,9 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBANDSUR, Gant, stål, dam 2000,-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, silver, med rosatonad cabochonslipad sten, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
CERTINA, armbandsur, 1950-/60-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 54 g
Slutpris23 000 SEK
Värdering26 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med ametister, tot vikt ca 1,9 g
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
EFVA ATTLING, ring och örhängen, silver, "Eden"
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMBANDSUR, Nilax, stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NANNA DITZEL, brosch, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
GEORG JENSEN, hänge, sterlingsilver, "Daisy"
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KARL LAINE, 1 par örhängen, silver, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 18k guld, tot vikt ca 32 g
Slutpris11 500 SEK
Värdering10 000 SEK
ARMRING, malakit, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, med granater, tot vikt ca 7,6 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
RING, 18k vitguld, med 19 briljantslipade diamanter, tot vikt ca 7,2 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SILVERSMYCKEN, 4 del, silver och sterlingsilver, bla stämplar Robert, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
JAN JÖRGENSEN, 1 par örhängen, 18k guld, briljantslipade diamanter, tot vikt ca 4 g
Slutpris2 900 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBANDSUR, Certina DS, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med vita stenar, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
EFVA ATTLING, collier och armband, sterlingsilver, "Ring chain"
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBAND, 14k guld, med berlocker, tot vikt ca 16 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
TURMALIN, oinfattad, ca 3.50 ct
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k vitguld, med små diamanter, tot vikt ca 5,3 g
Slutpris2 900 SEK
Värdering4 000 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 18k guld och vitguld, tot vikt ca 30 g
Slutpris12 000 SEK
Värdering15 000 SEK
RING, med briljantslipad diamant ca 1.27 ct, kvalitet ca K-L(Cape)/VS1
Slutpris20 000 SEK
Värdering25 000 SEK
BROSCHER, 2 st, med granater, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Zentima, tot vikt ca 15,7 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, med akvamariner och diamanter, 2000-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Olympic, 1900-talets mitt, tot vikt inkl urverk ca 46 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering8 000 SEK
ARMBAND 14k guld, tot vikt ca 7,7 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBANDSUR, Tevo, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 10,5 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 500 SEK
TISSOT, damarmbandsur, 18k guld, 1990-tal, total vikt ca 30 g
Slutpris10 500 SEK
Värdering8 500 SEK
HALSKEDJA OCH ARMBAND, silver, bla 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, Certina automatic, Blue ribbon, rostfritt stål
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 500 SEK
ARMRING, sterlingsilver, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
EFVA ATTLING, örhängen, silver, "Rose Petal"
Slutpris700 SEK
Värdering900 SEK
ARMBANDSUR, Certina, DS Podium, 1900-/2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18 samt 14k guld, med ametist, tot vikt ca 18,4 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK