MARC SADLER, bordslampa, "Twiggy lettura", Foscarini
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
GOLVLAMPA, kromad metall, röd plast och opakglas, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TINE MOURITSEN, Le Klint, Danmark, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, oskariansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 4/3", Louis Poulsen
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
SÄNGLAMPOR, 1 par, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, art déco, 1930-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, förnicklad mässing, Nyköpings Bruk, nr 24, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
KANDELABER, mässing, Nyköpings Bruk, 1800-tal, nr 2
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa, "Archimoon", Flos, Italien
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
TAKAMPEL, Karl Johan-stil, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
JORDGLOB, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVLAMPA, sannolikt Hans-Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1800-/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, nautisk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, stengods, "Domino", Stig Lindberg, Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, "Elidus 7250", 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering200 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, brons, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
BORDSLAMPOR, 3 st glas, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LJUSLYKTA, "Hurricane Gold", Skogsberg & Smart
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK