Börjar: 13 sep 2023 15:30Avslutas: 1 okt 2023 17:00
Framstående formgivare / 1 okt 2023
Temaauktionen avslutas söndag 1 oktober med start kl 19.
- MöblerRensa filter
BERTIL FRIDHAGEN, "Eugen", skåp, Svenska möbelfabrikerna Bodafors, 1940-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, karmstol, "Öresund", Karl Anderssons, Bra Bohag, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamino", Swedese, limiterad upplaga 2022
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2168, 1950-tal
Slutpris21 000 SEK
Värdering6 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, matbord, 1950-/60-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
LUIGI COLANI, soffa, Space-Age, modell "Orbis", för Cor, Italien, 1960-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering6 000 SEK
GILLIS LUNDGREN (1921-2016), taburett, "Sudan", Möbel-Ikea, Älmhult, 1960-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK