Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
- GlasRensa filter
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Open Minds", vas, glas, Kosta Boda
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
NILS LANDBERG, 11 st vinglas, "Prelude", Orrefors
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, glas, Kosta, 1980-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 34 del, möjligen "Kronoberg" av Elis Bergh för Kosta
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, glas, Kosta Boda
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, mfl, 4 del, glas, bla "Open Minds"
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st, vaser, glas, "Open Minds", Kosta Boda
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
REMMARE, 12 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
TIMO SARPANEVA, 2 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
OIVA TOIKKA, figur, glas, Nuutajärvi, Finland
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, "Kalvolan kanto 3241", signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt, sannolikt Flygsfors
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
VAS, glas, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
VITVINSREMMARE, 11 st, glas, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
ERIK HÖGLUND, skulptur, glas och smide
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, "Hurricane Bronze", Skogsberg & Smart
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
KJELL ENGMAN, karaff, glas, "Fenix", Kosta Boda
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, "Hurricane Gold", Skogsberg & Smart
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 1 par, glas, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Kosta Boda
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK