Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
THOMAS HELLSTRÖM, väggrelief, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, 2 st, dalahästar, målat trä
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, modern tillverkning
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
FIGURER, snidat trä, olika konstnärer, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 55 del, "Vasa", nysilver, GAB
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GITARR, Salvador Cortez, år 2021
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
ELDSTÄLL, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
DUKAR OCH SERVETTER, 16 del, linnedamast, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
DAMCYCKEL, 1900-talets första hälft, Crescent
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, salt- och pepparströare, mässing, Skultuna
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 97 delar, nysilver, GAB
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
KOFFERT, omkring år 1900, större modell
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MODELLBILAR, 12 st, 1900-/2000-tal, bl a Solido
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
KRYDDSKÅP, 1800-/1900-tal
KRYDDSKÅP, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KNIV, Segerström, Eskilstuna, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
TAKKRONA, mässing, Skultuna, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
FAT, 2 st, tenn, 1700-/1800-tal, svenska stämplar bla Stockholm 1799
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SKULPTUR, marmor, 1900-/2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KÄPP, 1900-talets andra hälft
KÄPP, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KLÄDKROK, mässing, 1800-/1900-tall, sk studenthängare
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 6 st, ljusstakar/vaser, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal
KOPPARBASE, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SPÅNKORG, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", brunlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, nysilver, "Atla", Cohr, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
FLASKÖPPNARE, "Ducky", 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
SPARBÖSSOR, 2 st, mässing, "Östergötlands Enskilda Banks Hemsparbössa"
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
DRICKABACK, "Bryggeriet Kronan Sundbyberg", 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
GOLVFIGUR, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SNÖSLUNGA, Stiga 523
SNÖSLUNGA, Stiga 523
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
FRISÖRSTOL, sannolikt 1920-/30-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 SEK
PIERRE FORSELL, vägglampetter, 2 st, mässing, Skultuna
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
STEGE, trä, 1900-tal
STEGE, trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK