Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
OPTIKERSKYLT, gjutjärn och plåt, tidigt 1900-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 49 del, "Thebe", bestick, Gense
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 000 SEK
BURK MED LOCK, Kolmårdsmarmor, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
KOPPARTUNNA, 1800-/1900-tal, mindre modell
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
STEFANO GIOVANNONI, juicepress, Alessi, Italien
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Gloria", ljusstake, för Klong
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
UNIFORMSDETALJER, svenska, bla epåletter, mössknappar mm
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
BREVKNIV, Solingen, i form av sabel
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", svartlackerad metall
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
GUSTAFSBERG, 71 del, matservis, "Opak"
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SMYCKESKRIN, 2 st, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, sannolikt 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MÄRKDUK, broderad, daterad 1857
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING MINAITYRORDNAR, PINS, MEDALJER
Slutpris2 200 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SEXTANT, mässing, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LORNJETT OCH TEATERKIKARE, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KOFFERT, tidigt 1900-tal
KOFFERT, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
HUMIDOR, 1800-talets andra hälft, fanerad med mahogny
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, 2 del, ljusstakar, förnicklad metall, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ORDNAR OCH MINIATYRORDNAR, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÄDGÅRDSFIGUR, gjutjärn, i form av hare
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ROBBE & BERKING, bestick 34 del, nysilver, modell "Olav"
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SERVERINGSVAGN, mässing, 1900-tal, skivor av glas
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 SEK
FISKGRYTA, koppar, Skultuna, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, 6 del, ljusstakar "Kubus 1" samt "line" och "base 4"
Slutpris400 SEK
Värdering1 200 SEK
SKYLT, gjutjärn, "Motala Verkstad", 1927
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
PIANODRAGSPEL,  L'Artigiana, Italien, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, sent 1800-tal
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
HAY, "Marble tray", fat, cararramarmor
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBASE, tidigt 1900-tal
KOPPARBASE, tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
BY LASSEN, 6 del, bla ljusstakar "Kubus 1"
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 2 delar, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ELDRIST, för hörn, 1900-tal
ELDRIST, för hörn, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
GREPSKÅL, målad plåt, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering200 SEK
BY LASSEN, 3 del, ljusstake, skål och bas, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK